Kis bogár, nagy remények.
Már 2021-ben arra kérték a szakemberek a lakosságot, hogy segítsenek a parlagfű invázióját megállítani azzal, hogy jelentik, ha parlagfű-olajosbogarat láttak. A kis bogár érkeztére ugyanis már akkor számítottak a szakemberek. A fajt 1986-ban írták le Észak-Amerikában először és néhány éve jelent meg Dél-Európában. Feltehetőleg vetőmag szállítmányokkal érkeztek az első példányok.
Hazánkban 2020-ban már jelezték az első példányt Soroksáron, mára pedig tényleg elterjedőben van az országban. Erre az érdekességre Sár József entomológus, a rovartan kutatója hívta fel a figyelmet. A Dél-Dunántúli Nemzeti Park területén Pécs-Kertvárosban, Kővágótöttösön, Bolhón találtak ilyen bogarakat.
A tudományos eredmények alapján a legígéretesebbnek ez a parlagfű olajosbogár (Ophraella communa) tűnik a parlagfű elleni védekezésben. A bogárnak már Európában is stabil populációja Észak-Olaszországban, Milánó környékén alakult ki.
A Nébih az ELKH (Eötvös Lóránd Kutató Hálózat) ATK Növényvédelmi Intézetével együttműködve tanulmányozza a parlagfű olajosbogár magyarországi előfordulását és a bogár hazai viszonyok közötti életmódját.
A bogár könnyen felismerhető, kb. fél centiméter hosszúságú, sárga, sárgásbarna színezetű, melynek szárnyfedőin fekete hosszirányú sávok láthatók. Főleg parlagfüvön található meg, amelyen szabad szemmel is jól megfigyelhető.
Forrás: www.bama.hu