Ki az a figura, akit még egy péntek esti társaság is inkább a konyhába száműz? Egy friss tanulmány választ ad erre a (talán soha fel nem tett) kérdésre: tudósok statisztikai alapon meghatározták, milyen tevékenységek, hivatások és személyiségjegyek jellemzik a “világ legunalmasabb emberét”. Spoiler: nem ő a hibás, csak túl sok mindenben “túl semleges”.

Az unalom tudománya – igen, ilyen is van

A tanulmányt a University of Essex kutatói készítették, és 500 fős felmérésre épült, ahol a résztvevőknek különböző foglalkozásokat, hobbikat és személyiségjegyeket kellett értékelniük unalmassági skálán. Az eredmény: a legunalmasabbnak tartott hivatás a adatfeldolgozás volt, míg a legunalmasabb hobbi a tévénézés és az állatmegfigyelés (bocsánat, madarászok!).

Megvan a világ legunalmasabb embere

Az abszolút “csúcs unalom” kombinációja tehát: vallásos, adatelemzőként dolgozó ember, aki szabadidejében tévét néz és madarakat figyel. Ha ehhez még introvertált is – nos, akkor tényleg megvan a társasági események fő mumusa.

De miért számít unalmasnak, ami számukra lehet érdekes?

A kutatás egyik tanulsága, hogy az unalmasság megítélése erősen szubjektív és kulturálisan is beágyazott. Az emberek gyakran azokat tartják unalmasnak, akik nem adnak elég “társas stimulációt”: keveset beszélnek, ritkán viccelnek, nem keresik a szemkontaktust – még akkor is, ha valójában érdekes dolgokat csinálnak.

Azaz lehet, hogy a madármegfigyelő többet tud a természet működéséről, mint egy biológiatanár, de ha nem tud erről mesélni, a közönség szempontjából lemarad.

Miért érdekes (és fontos) ez a kutatás?

A tanulmány túlmutat a vicces listázáson. A “unalmasnak” címkézett emberek gyakran kerülnek a társadalom peremére, kevesebb lehetőséghez jutnak, és nagyobb eséllyel tapasztalnak magányt vagy szorongást. Az unalmasság tehát nemcsak társasági kérdés – hanem mentális egészségi probléma is lehet.

Megvan a világ legunalmasabb embere

A kutatók szerint fontos lenne megváltoztatni az unalomhoz való viszonyunkat: nem mindenki harsány, nem mindenki sztáralkat – de ettől még értékesek lehetnek, és a világnak szüksége van rájuk.

És ki volt végül a világ legunalmasabb embere?

A kutatás szerint egy férfi, aki vallásos, statisztikusként dolgozik, szeret tévét nézni, és madarakat figyel. Mielőtt elítélnénk: lehet, hogy ő a világ legunalmasabb embere – de az is lehet, hogy csak nem akar rád erőltetni egy standup-műsort minden találkozásnál.

Eredeti tanulmány: Wijnand van Tilburg (2022). Boring People: Stereotype Characteristics, Interpersonal Attributions, and Social Reactions. Personality and Social Psychology Bulletin. https://doi.org/10.1177/01461672221079104