Képzeld el, hogy sétálsz egy harmatos réten, és egy ártatlannak tűnő csiga csápja egyszer csak színesen lüktetni kezd – mintha egy villódzó kukac lenne, amit egy diszkófényes idegen civilizáció hagyott volna ott. Nem sci-fi, hanem a Leucochloridium paradoxum nevű laposféreg munkája, ami nemcsak meglepően furcsa, de Magyarországon is előfordul.

Zombi-csiga: így manipulál egy parazita

Leucochloridium paradoxum életciklusa annyira bizarr, hogy még a tapasztalt biológusok is megborzonganak. Ez a trematoda (vagyis mételyféreg) először madarak belében él, majd petéi a madarak ürülékével a környezetbe kerülnek. A csigák (leggyakrabban az Ambigolimax valentianus vagy más hasonló meztelencsiga-fajok) elfogyasztják a petéket – ezzel pedig el is kezdődik a horrorfilmbe illő átváltozás.

A féreg lárvái a csiga testében kifejlődnek, majd a szemnyélbe vándorolnak, ahol lüktető, élénk színekben pompázó formát öltenek. Ez a „csápzombi” nem véletlenül olyan látványos: így csalogatja oda a madarakat, akik azt hiszik, hernyót látnak – és lecsapnak a fertőzött csigára. A féreg így visszajut a madár testébe, és kezdődhet a kör újra.

Hazai réteken is jelen van

Ez a hátborzongató parazita Magyarországon is előfordul, elsősorban árnyékos, nedves élőhelyeken, ahol a meztelencsigák gyakoriak. Erdőszéleken, árnyas kertekben és patakpartokon is találkozhatunk vele – főleg, ha nyitott szemmel járunk, és észrevesszük az anomáliát: a feltűnően lüktető, vastag, színes csápokat.

Paraziták és viselkedésmanipuláció: a természet sötét oldala

Leucochloridium paradoxum csigákon végzett trükkje nem egyedi jelenség: a parazita világnak megdöbbentően sok képviselője manipulálja gazdája viselkedését a túlélés és szaporodás érdekében. A kutatók szerint ezek a fajok nemcsak a gazdatestet, hanem annak viselkedését, mozgását, sőt, fényérzékenységét is befolyásolják – ami különösen érdekes a neurológiai rendszerek evolúciója szempontjából.

Miért fontos, hogy ismerjük ezeket a lényeket?

Bár elsőre csak bizarr természetfilmes jelenetnek tűnhet, a viselkedést manipuláló paraziták tanulmányozása segíthet jobban megérteni, hogyan hatnak különféle élőlények egymásra – akár az emberi egészség szempontjából is. Egyes kutatások például a paraziták és az agyműködés összefüggéseit vizsgálják, ami komoly neurobiológiai és pszichiátriai tanulságokkal is járhat.

Források:
Knowable Magazine (2025. június): „The parasite that turns snails into zombies” –https://knowablemagazine.org/article/living-world/2025/parasite-turns-snails-into-zombies
Koppányi T. et al. (2023): Paraziták viselkedésformáló hatásai csigákban. Acta Zoologica Hungarica