Ha valaha is elfelejtetted, hova tetted a kulcsaidat, vagy miért nyitottad ki a hűtőt, jó hírünk van: a tudósok találtak egy fehérjét, ami kulcsfontosságú lehet az emlékeink megtartásában. Ez az Arc nevű fehérje, amely valósággal a memóriánk szerverkarbantartója – csak nem a gépteremben, hanem az agyban.

Mit takar az Arc név? – Az agy informatikai rendszergazdája

Az Arc, teljes nevén aktivitásfüggő, citoszkeletonhoz kötődő fehérje (Activity-regulated cytoskeleton-associated protein), már korábban is ismert volt a tudomány előtt, de csak most kezdjük igazán érteni, milyen kulcsszerepet játszik a memóriánkban. Ez a molekuláris postás felelős azért, hogy az agysejtek között gördülékenyen áramoljanak az üzenetek. Ha a neuronok a társaság beszélgető tagjai, akkor az Arc gondoskodik arról, hogy ne akadjon meg a szó.

Üzenetküldés vírus-módra – a nanoméretű trükk

A kutatók nem mindennapi felfedezése szerint az Arc fehérje vírus-szerű kapszulákba csomagolja az üzeneteket, és úgy szállítja őket egyik idegsejtből a másikba. Ez olyan, mintha az agy egy saját UPS-futárszolgálatot üzemeltetne, ahol a csomagok nem zoknik vagy könyvek, hanem információdarabkák, amelyek nélkülözhetetlenek az emlékek kialakításához és tárolásához.

Miért létfontosságú ez az egész memóriánk szempontjából?

Az idegsejtek közötti hatékony kommunikáció nélkül nincs memória. Az Arc fehérje segíti, hogy ez a kommunikáció folyamatos és pontos legyen, különösen akkor, amikor új emlékeket formálunk vagy a meglévőket idézzük fel. Olyan ez, mint amikor a könyvtáradban valaki folyamatosan katalogizálja és rendszerezi a könyveket – ha ez nem történne meg, hamar elfelejtenénk, mi hol található.

Több mint emlékezés – miért lelkesednek ezért a tudósok?

Az Arc fehérje működésének feltárása nem csupán memóriakérdés: kulcsot adhat olyan neurodegeneratív betegségek megértéséhez és kezeléséhez is, mint az Alzheimer-kór vagy más demenciák. A tudósok reményei szerint ha sikerül jobban irányítani vagy serkenteni az Arc működését, képesek leszünk késleltetni vagy megelőzni a memóriavesztést.

Egy biológiai futár, aki a jövőnket kézbesítheti

Szóval amikor legközelebb megkérdezed magadtól, hogy “Mit is akartam ebben a szobában?”, gondolj az Arc fehérjére – lehet, hogy épp most kézbesíti neked a választ, csak még úton van a kapszulás üzenet. Az agyunk mélyén ugyanis szorgos kis futárok dolgoznak azon, hogy a pillanataink ne tűnjenek el nyomtalanul.

Forrás: Shepherd, J. D., & Bear, M. F. (2011). Arc/Arg3.1: linking gene expression to synaptic plasticity and memory. Neuron, 74(2), 185-195. DOI: 10.1016/j.neuron.2012.03.031