A média kereszttüzében.
Már majdnem éjfél volt, de az általában nyugodt angliai városban, Oldham-ben riporterek hada gyülekezett. A világ minden részéről érkeztek ide újságírók, hogy szemtanúi legyenek a szenzációnak: az első lombikbébi születésének.
Louise Joy Brown, az első lombikbébi, akinek fogantatása emberi testen kívül történt, in vitro megtermékenyítéssel. Császármetszéssel jött világra 2,6 kg-osan 1978. július 25-én.
A szülei 9 éven keresztül próbálkoztak, de az anya, Lesley elzáródott petevezetékei miatt nem jártak sikerrel. Noha a médiában az első lombikbébiként emlegették, technikailag Louise fogantatása egy petricsészében történt 1977. november 10-én.
Az embriót egy üveg szárítókamrában inkubálták (egy kis üveg, ami a Petri csészét nedvességmentesen tartotta), mielőtt beültetésre került Lesley méhébe.
Az eljárást brit tudósok fejlesztették ki: Robert Edwards, Patrick Steptoe és Jean Purdy.
Edwards már 9 évvel korábban megtermékenyített egy petesejtet méhen kívül, majd közel egy évtizedig dolgozott kollégáival azon, hogy be is tudják azt ültetni. 282 kísérletből azonban egy sem járt sikerrel.
Az orvosok filmre vették Louise születését annak érdekében, hogy az anya károsodott petevezetékét megfigyeljék és így bizonyítva a nagy nyilvánosság előtt is, hogy nem szélhámosság történt.
A lány elmondása szerint a szüleinek nem sok választása maradt, hogy ne vállalják a nyilvánosságot, mert ha nem tették volna, akkor mindenki gyanakszik, hogy miért nem mutatják meg a babát, mi baj lehet vele.
Érdekesség, hogy a 40. lombikbaba Natalie lett, Louise testvére. Natalie 17 évesen szült, így ő lett az első lombikbaba, akinek természetes fogantatással gyermeke született.
Louise 2004-ben férjhez ment és két fia született. 2015-ben könyvet írt és ma is a mesterséges megtermékenyítést érintő ügyekkel foglalkozó ügyvéd és előadó. Ha valaki, ő hiteles személy. Azóta világkörüli hódító útjára indult a tömegek életét megváltoztató procedúra, a becslések szerint eddig több mint 8 millió lombikbaba született.
A nő azt üzeni a szüleihez hasonló helyzetben lévőknek, hogy soha ne adják fel a reményt.
Forrás: www.guinnessworldrecords.com