Axantizmus.

A Nyugat-Ausztrália Vadvédelmi Központjában dolgozók alig akartak hinni a szemüknek, amikor egy különleges béka ugrált be az egyik műhelybe. Miután a kétéltű leült egy padra, nyilvánvalóvá vált, hogy tényleg egy kék békával állnak szemben. A munkások gyorsan lencsevégre kapták az állatot és a fotót elküldték Jake Barker terep ökológusnak. A tudós az izgalmas és egyedülálló béka láttán majd kiugrott a bőréből.

A csodálatos levelibéka (Litoria splendida) jellegzetesen zöld, fehér foltokkal. Ez a nagyméretű béka csak korlátozott elterjedési területtel rendelkezik, megtalálható például Kimbereley-en, ahol a központ is működik.

A faj kék példánya extrém ritka, mivel ezeket az egyedeket könnyen kiszúrhatják a ragadozók is. Annyira egyedülálló, hogy az Ausztrál Vadvédelmi Szervezet szakemberei most először találkoztak ilyen békával.

A békák bőrében kék és sárga pigment anyagokat találunk, ami általában a zöld színt eredményez. Egy ritka mutáció, az ún. axantizmus esetében a sárga pigmentek kifejeződése gátolt és így csak a kék szín tud érvényesülni. A leggyakoribb fajok, amelyeknél az axantizmus előfordulhat: gabonasikló, kaliforniai királysikló, királypiton, homoki boa.

A csodálatos levelibéka akár 20 évig is élhet. A gyönyörű kék példány korát néhány évesre becsülik a mérete alapján. A szakértők szerint az állat nagyon egészséges és olyan látványos, hogy a csodájára járnak.

Forrás: mymodernmet.com, kiemelt kép: Jake Barker/Australian Wildlife Conservancy