Élő fosszíliák.
Az ízeltlábúak közé tartoznak a fura nevű ugróvillások, de nem rovarok, hanem a hatlábúak altörzsébe tartozó alosztályba sorolják őket. A 3 pár lábuk mellett belső szájszervvel rendelkeznek, de szárnyuk nincs. A nevüket a speciális szervükről, az ugróvilláról kapták, amely segítségével veszély esetén magasra tudnak ugrani. Ez a potroh 4. haslemezén ered, és nyugalmi helyzetben előrefelé a testhez simul és egy akasztóba illeszkedik. Amikor a negyedik szelvény erős izomzata összehúzódik, a villa hátrafelé kivágódik, amitől a test előrelendül. Egyes csoportok ugróvillája csökevényes vagy teljesen hiányzik.
Az ugróvillások a legősibb szárazföldi állatok közé tartoznak, 400 millió éves fosszíliákat is ismerünk.
A nedves talajban vagy az avarban élnek, az ökológiai rendszer fontos részét képezik. Mohák között, a fák kérge alatt, a hómezők és gleccserek tetején, a hangya- és termeszvárakban, a kövek alatt, barlangokban, sőt, szobanövényeken is megbújhatnak. Számos faj korhadékkal, növényi részekkel, gombákkal táplálkozik, így segítve és gyorsítva a lebomlási folyamatokat és hozzájárulva a humusz képződéséhez is. Mások ragadozók és egyensúlyban tartják a talajban élő mikrobákat. Az ugróvillások a magas páratartalmat kedvelik, a hidegre nem érzékenyek, de a melegre igen: ez elől lehúzódnak a talaj mélyebb szintjeibe.
Japán kutatók most új ugróvillás fajokat fedeztek fel, rögtön négyet is.
Az állatok korhadékfákon élnek, az ország különböző pontjain. Világszerte többezer ugróvillás fajt azonosítottak már, közülük 40 fajt a Paranura nemzetségbe sorolnak. Ebből a nemzetségből eddig csak 3 faj került el Japánból. Azonban az említett kutatók most ebből a nagy családból írtak le újabb tagokat.
A Paranura fajok különösen kedvelik a korhadékfákat, nem véletlenül ott bukkantak rájuk, széleslevelű fák alatt, a lehullott ágak között a földön. Az egyik legizgalmasabb felfedezés a Paranura tsushimaensis nevet kapta a Tsushima-sziget után, ahol megtalálták. Az apró, színpomás kék P. tsushimaensis teste megnyúlt, lapított, két sorban 3-3 fekete szeme van. A többi felfedezett faj (P. nakamurai, P. alpicola és P. convallis) színe a fehértől a narancssárgáig terjed.
Forrás: hgizmodo.com