Építsd magad fillérekből.
Kell némi kitartás és türelem az alábbi kis üvegház barkácsolásához, de a végeredmény biztosan megéri az erőfeszítéseket! A palántanevelő olcsó, fillérekből elkészül, ha a szükséges PET palack-mennyiséget összegyűjtjük hozzá.
Így fest a PET palackokból készült üvegház.
Lássuk a palack-üvegház előnyeit!
- Költséghatékonyan összeállíthatod. Kb. 1400 palackra lesz szükséged egy elfogadható méretű kis házikóhoz (ami nagyjából 1,8 m széles és 2,5 m magas). Gyűjtsd össze a barátoktól, szomszédoktól, rokonoktól!
- Önmagát öntözi. Mivel a palackok tetejénél hézagok vannak, egy nagyobb eső során biztosan jut be víz a lukakon keresztül. Ezzel időt spórolhatunk, nem kell állandóan locsolni, ráadásul az esővíz sokkal jobb a növényeknek, mint a csapvíz.
- Benn melegebb van, mint kinn. Akár 10°C-kal kellemesebb lehet a benti hőmérséklet. Ezáltal hamarabb kezdhetünk neki a kertészkedésnek, hosszabb lesz a termesztési szezon.
- Teszünk a környezetért, hiszen a palackokat nem eldobjuk, hanem újrahasznosítjuk!
- Olcsó a javítása, fenntartása. Ha egy palack tönkremegy, könnyen helyettesíthetjük egy másikkal.
- Erős szerkezetű, ellenáll a szélnek. A rögzített palackokat nem lehet egyszerűen elfújni vagy feldönteni. A legfontosabb, hogy a rögzítést jól lehorgonyozzuk.
És most nézzük, hogyan készül!
1. Először is mosd ki a palackokat, távolítsd el a címkéket, és vágd le az aljukat. A kupakokra sem lesz szükséged.
2. Fűzd fel, húzd fel a palackokat valamire, hogy oszlopokba rendeződjenek. Ez lehet valamilyen bot, bambuszpálca, a lényeg, hogy annyira vékony legyen, hogy az üvegeket rá tudjad sorakoztatni.
3. Amikor megvan az alapod, csatlakoztasd a pálcákat az alaphoz rögzített hurkokhoz, kampókhoz.
4. Az üvegház alapjának leginkább a fakeret felel meg. Aki jártas a barkácsolásban, maga is elkészítheti lécekből, olcsó faanyagból.
A palackok alját le kell vágni.
A bambuszrúdra felhúzzuk a palackokat.
A pálcákat a fakerethez rögzített hurkokhoz csatlakoztatjuk.
A végén a tető is felkerül.
Egy másik lehetőség
Egy másik módszer, ha a palackokat egymásba illesztjük, egyiket a másik tetejére, mégpedig úgy, hogy az aljukat levágjuk és minél szorosabban egymásra hozzuk őket. Ebben az esetben vízszintesen elhelyezett drótok segítségével rendezzük sorokba a palackokat. A drótokat belülre és kívülre is illesztjük, hogy a palackokat a helyükön tartsák. Itt viszont a kupakokat a palackokon hagyjuk.
Akármelyik módszerrel is építjük az üvegházunkat, további szigetelésként buborékfóliát tehetünk rá, így megvédjük a hidegtől a növényeinket, de az esővíz sem fog bejutni.
Szigetelés buborékfóliával.
Forrás: dengarden.com