Építőanyag és gyógyszer.
A Titicaca-tó Peru és Bolívia határán található, 3811 méterrel a vízszint felett. A világ legmagasabban fekvő kereskedelmileg hajózható tava egyben a vízmennyiségét tekintve Dél-Amerika legnagyobb állóvize is.
A Titicaca-tóban élnek az uros indiánok, akik kunyhói a totora nádból mesterségesen készített szigetekre épültek.
Ezek a szigetek Peru turistalátványosságaivá váltak, kirándulások keretében érkeznek ide a turisták a tóparti Punto városából. A szigeten történő letelepedésnek eredetileg védekezési oka volt, ha veszély fenyegetett, el tudtak menekülni a lakosok. A legnagyobb szigeten még egy őrtorony is áll, amely szinte teljes egészében nádból készült.
A totora nád őshonosan nő a tóban. A sűrű gyökérzet alkotja a sziget alapját, a növény maga folyamatosan rothad, ezért mindig újabb rétegeket kell a tetejére hordani.
Több száz éve szövik a kis szigeteiket az indiánok.
A „földdarab” változik a méretében is, nagyobb terület készül belőle, ha úgy hozza a szükség. A szigetek felülete egyenetlen, vékony, olyan érzés sétálni rajtuk, mintha vízágyon lépkednénk. Az óvatlan turista lyukba léphet, elsüllyedhet, vagy a hideg vízben találhatja az egyik lábát.
Az uros indiánok étrendje és gyógyászata is a nádakra épül.
Amikor egy nádat kihúznak, az alsó, fehér részét gyakran a jódtartalma miatt elfogyasztják. Fájdalom esetén a nádat a fájó rész köré bugyolálják, hogy enyhüljön a fájdalom. Ha kinn forróság van, akkor a nád fehér részét a kezükben görgetik, felnyitják, majd a homlokukra teszik. Ebben az állapotban nagyon hűvös az érintése. A nád fehér része a másnaposság kúrálásában is segít, sőt virágjából még teát is készítenek.
Az úszó szigeteket némileg védi az öböl, közel 2000 lakosnak adnak otthont.
Ezek az indiánok halászatból, fonásból, kézműves tárgyak készítéséből és turizmusból élnek. Madarakra is vadásznak: kacsákra, flamingókra, sirályokra, sőt még marhákat is tartanak.
Nagyon sok munkába kerül, hogy az ott élők fenntartsák a szigeteket.
Az indiánoknak manapság olyan sok tennivalót adnak a turisták, hogy egyre kevesebb idejük van a szigettel foglalkozni, így nehezen osztják be, hogy mindenre jusson idejük. A turizmus egyszerre jelent nekik pénzügyi lehetőséget és fenyegetést a hagyományos kultúrájukra.
Forrás: www.amusingplanet.com