Népszerű pofák.
Számtalan aranyos állat él a nagyvilágban, de a Japánban élő két repülőmókus faj alighanem ott van a lista élén. A japán sutaszárnyú mókus (Pteromys momonga) és az orosz sutaszárnyú mókus, vagy szibériai repülőmókus (Pteromys volans) nagy szemeikről, mókás ábrázatukról, apró termetükről ismertek.
Japánban annyira népszerűek, hogy még a metrókártya grafikáján is feltűnnek.
A japán sutaszárnyú mókus csak a szigetország Honsú and Kjúsú szigetein él.
Alpesi erdőkben és északi örökzöld erdőkben találjuk, remekül rejtőzködik színeivel a fák között, nehéz észrevenni. Alig 20 cm nagy, de a farka 14 cm hosszú is lehet.
Noha a nevük megtévesztő, ezek a mókusok nem tudnak repülni.
Ehelyett egy, az elülső és hátulsó lábak között feszülő, szőrrel borított repülőhártyát használnak, aminek segítségével fáról fára siklanak. Magokat, gyümölcsöket, leveleket, kérget, rügyeket fogyasztanak, éjjel aktívak, a nappalt a fák törzsében lévő odúban töltik. Évente egyszer-kétszer párzanak, de ennek ellenére a populációjuk kiterjedt, nem sorolják őket a veszélyeztetett fajok közé.
Japán másik részén, Hokkaido szigetén pedig az orosz sutaszárnyú mókus élőhelyét találjuk.
Ez az állat is hasonló termetű, azonban a színe szürke. Szintén éjjeli állat, de előfordul néha, hogy a nőstények vagy a fiatalok napközben is elmennek táplálékot gyűjteni. Előszeretettel használják fészkelőhelynek a harkályok által kivájt üregeket, és szintén fáról fára siklanak, hogy bogyókat, magokat, mogyorót, tobozt gyűjtsenek. A faj elterjedése szélesebb, Hokkaido mellett Szibériában is megtalálható, Európából viszont egyre inkább kelet felé szorul.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Forrás: mymodernmet.com, kiemelt képek: Japan Nature Guides és feathercollector