Külföldi nyaralásról hazahozni egy szép növényt vonzó ötletnek tűnhet, különösen akkor, ha az adott faj itthon is megtalálható. De vajon valóban olyan ártatlan lépés ez? Mi történhet, ha egy nem várt vendég is érkezik a növénnyel? Nemcsak a természetre lehet káros, de súlyos jogi következményekkel is járhat. Nézzük meg, milyen kockázatokat rejthet egy „ártatlannak” tűnő növény hazahozatala!
Jogi háttér: szigorú szabályok a növények behozatalára
Magyarországon a növények behozatalát és azok vizsgálatát szigorú rendeletek szabályozzák. Az 56/2009. (IV. 24.) FVM rendelet határozza meg a növény-egészségügyi előírásokat, amely minden olyan növényre vonatkozik, amelyet az Európai Unión kívülről hoznak be. Az importált növényeknek igazolniuk kell, hogy mentesek mindenféle karantén károsítótól, például kártevőktől, gombáktól vagy vírusoktól. Ha ezt nem tudod biztosítani, súlyos szankciók léphetnek életbe.
Ezen felül, ha valaki egy külföldről behozott növényt karanténvizsgálat nélkül próbál meg bejuttatni az országba, az 1995. évi LXXXI. törvény alapján súlyos pénzbírságra számíthat. Az ilyen esetekben akár 500 ezer forint is lehet a büntetés, de különösen veszélyes növények esetén még magasabb lehet.
Milyen veszélyekkel jár a növények importja?
Amikor egy külföldi növényt behozol, nem csak azt a növényt viszed haza, amit megvettél vagy megszerettél a nyaralás során. Sajnos számos kártevő vagy betegség lappanghat a növényen, amelyek akár évek múlva is komoly problémákat okozhatnak a hazai ökoszisztémában. Elég egyetlen fertőzött növény, hogy új kártevők vagy betegségek jelenjenek meg.
Példák a káros „szuvenírekre”: itthonra behurcolt kártevők
– Selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) – Ez az ázsiai eredetű kártevő néhány év alatt tönkretette Magyarországon a buxusültetvényeket. Elsősorban dísznövénykereskedelemmel került be az országba, ahol azóta tömeges pusztítást végez.
– Dél-amerikai paradicsommoly (Tuta absoluta) – Ezt a kártevőt valószínűleg fertőzött paradicsompalántákkal hurcolták be Európába. Magyarországon is jelentős károkat okoz a zöldségtermesztésben.
– Piros szőlőlevéltetű (Viteus vitifoliae) – Bár ez a kártevő több mint egy évszázada jelent meg Európában, máig küzdünk vele. Az amerikai származású tetű elpusztította a tradicionális európai szőlőültetvények nagy részét, mielőtt megoldásokat találtak volna az ellene való védekezésre.
Miért kockáztasd, ha nem muszáj?
Lehet, hogy a nyaralás során vásárolt vagy talált növény ártalmatlannak tűnik, de az idegen ökoszisztémából származó fajok gyakran komoly problémákat okoznak a hazai növény- és állatvilágban. Az invazív fajok terjedését nehéz visszaszorítani, és akár visszafordíthatatlan károkat is okozhatnak. Az 123/2007. (XII. 20.) FVM rendelet szintén az invazív fajok ellen hivatott védekezni, megtiltva az ilyen fajok szándékos behozatalát és elterjedését.
Hogyan kerüld el a bajt?
Ha növényeket szeretnél hazahozni, mindig tájékozódj az adott ország és Magyarország növényvédelmi előírásairól. Vedd figyelembe, hogy sok esetben speciális növényútlevél vagy fitoszanitárius igazolás szükséges az importhoz. Az interneten és a határátkelőkön elérhető tájékoztatók segíthetnek a szükséges dokumentumok beszerzésében.
Ne veszélyeztesd a hazai növényvilágot
Bármennyire is vonzó egy egzotikus növény hazahozatala, gondold át kétszer, hogy megéri-e a kockázatot. Nemcsak a hazai növény- és állatvilágra, hanem a saját pénztárcádra is veszélyes lehet egy rossz döntés. Kövesd a jogszabályokat, és segíts megvédeni a magyar természetet a káros behurcolásoktól!