Amikor betegek vagyunk, könnyen odanyúlunk egy aszpirinért vagy felkeressük az orvost. De gondoltad volna, hogy az állatok is saját „gyógyszeres szekrénnyel” rendelkeznek? Az öngyógyító viselkedés nemcsak az emberek sajátja – a természet tele van négylábú, tollas és pikkelyes doktorokkal!
Csimpánzok: a dzsungel patikusai
A csimpánzok nem csak híresek intelligenciájukról, hanem orvosi érzékükről is. Ha ezek a majmok betegek lesznek, például parazitafertőzéstől szenvednek, speciális leveleket kezdenek rágcsálni, amelyek egyébként ízük miatt egyáltalán nem vonzóak számukra. Ez nem valami furcsa dzsungeldiéta, hanem tudatos viselkedés: ezek a levelek olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek segítenek megszabadulni a parazitáktól.
Elefántok: a természetes fogorvosok
Az elefántok köztudottan óriási étvágyúak, de még nekik is fájhat néha a foguk. Ilyenkor olyan növényeket fogyasztanak, amelyek természetes fájdalomcsillapítókat tartalmaznak. Például egy afrikai elefánt ilyenkor nemcsak hogy rágcsálja a különféle fakérgeket, de még a növényből kioldódó hatóanyagokat is használja, hogy enyhítse fájdalmát.
Madarak: hangyafürdő wellness
A madarak egészen különös wellness rutinra esküsznek: hangyákkal dörzsölik be magukat! Ez elsőre inkább viccesnek tűnhet, mint hatékonynak, de a hangyák által kibocsátott hangyasav valójában tökéletes parazitaellenes szer. Ez a különleges wellnesskezelés egyszerre fertőtleníti a tollakat és távol tartja a kellemetlen élősködőket.
Delfinek: tengeri bőrápolók
A delfinek sem maradnak le az állati gyógyszertár versenyében. Sebesülések után ezek a vízi emlősök korallokon és tengeri szivacsokon dörzsölik magukat, amelyek antibakteriális hatással rendelkeznek, így megelőzve a fertőzéseket és segítve a sebgyógyulást. Ez a viselkedés tudatos és rendszeres, nem puszta véletlen.
Miért fontos megismerni ezt a jelenséget?
Az állatok öngyógyító képességeinek tanulmányozása nem csupán érdekesség. Ezekből a viselkedésekből az emberiség is profitálhat: új gyógyszerészeti megoldások, természetes kezelések fedezhetők fel általuk, ráadásul segíthetnek megérteni az állatok viselkedését és jobb védelmet nyújtani nekik.
Természet, az ősi patika
Legközelebb tehát, ha azon kapjuk magunkat, hogy kutyánk valami szokatlan növényt rágcsál, vagy macskánk furcsán viselkedik, érdemes megfontolni: talán épp saját öngyógyító ösztönei léptek működésbe. A természet, úgy tűnik, már jóval előttünk feltalálta a gyógyszereket.
Források:
Huffman, M. A. (2017). Current evidence for self-medication in primates: A multidisciplinary perspective. American Journal of Primatology, 79(4), e22642. https://doi.org/10.1002/ajp.22642
Shurkin, J. (2014). News Feature: Animals that self-medicate. Proceedings of the National Academy of Sciences, 111(49), 17339–17341. https://doi.org/10.1073/pnas.1422267111
Patterson, E. M., et al. (2019). Antimicrobial properties of marine organisms used by bottlenose dolphins. Marine Mammal Science, 35(2), 675–684. https://doi.org/10.1111/mms.12546
Ehrlich, P. R. (2016). The role of ants in bird feather maintenance. Journal of Avian Biology, 47(6), 847–850. https://doi.org/10.1111/jav.00879