Az interneten rendre felbukkannak listák az úgynevezett nullkalóriás ételekről, mint az uborka, zeller vagy alma, amelyek állítólag több energiát igényelnek a megemésztésükhöz, mint amennyit tartalmaznak. De vajon tényleg ezek a titkos fegyverek a fogyásban? A válasz sajnos sokkal kevésbé szenzációs.
Tényleg mínusz kalória? – Az uborka és a zeller mítosza
Az elmélet lényege, hogy bizonyos ételek megemésztéséhez több kalóriát égetünk el, mint amennyit azok tartalmaznak. Ki ne hallotta volna, hogy a zeller „negatív kalóriás” étel? Nos, a tudomány szerint ez inkább városi legenda. Bár igaz, hogy a szervezet energiát használ fel az ételek feldolgozásához, ez általában csak az adott étel energiatartalmának 5-15%-át teszi ki. Egy 10 kalóriás zeller elfogyasztása például mindössze 1-2 kalóriát éget el – tehát hiába rágcsálod, nem ettől fog leolvadni a pocak.
Mi az, ami tényleg éget? – Az izmok titkos kalóriazabáló képessége
A legfrissebb kutatások szerint a fogyás kulcsa nem az ilyen trükkös ételek fogyasztásában rejlik, hanem az anyagcserénk hosszú távú fokozásában. És itt jön képbe a mozgás! Ha például hetente háromszor súlyzós edzést végzel vagy rendszeresen futsz, az izmaid egyre több energiát igényelnek. Az izmok ugyanis nyugalmi állapotban is több kalóriát égetnek, mint a zsír – vagyis még a kanapén sorozatnézés közben is pörög a kalóriaégetés, ha van elég izomtömeged.
Ne csak egyél, aludj is! – Az anyagcsere rejtett titkai
Nem csak az számít, hogy mit eszel, hanem az is, hogy mennyit alszol. Ha keveset pihensz vagy állandóan stresszelsz, a tested takaréklángra kapcsolhat, és nehezebben szabadulsz meg a plusz kilóktól. A kiegyensúlyozott étrend, a pihentető alvás és a stresszkezelés ugyanolyan fontosak, mint a mozgás vagy a rostokban gazdag zöldségek.
A valódi “csodarecept”: zöldség mellé mozgás és pihenés
Bár jó ötlet több zöldséget és gyümölcsöt enni – ezek ugyanis alacsony kalóriatartalmúak és tele vannak rosttal –, önmagukban nem fogják megváltani a testsúlyproblémákat. A valódi megoldás egy fenntartható életmódváltás: rendszeres mozgás, tudatos táplálkozás, elegendő alvás és persze néha egy kis zeller, de csak mert ropogós.