Vigyázat, kutyáknak mérgező!
Aligha tévedünk, ha úgy gondoljuk, hogy az árnyliliomot (Hosta) csak kevesen tennék a kert ehető növényeinek listájára. Ez a népszerű dísznövény – ami egyébként a spárgafélék családjába tartozik – teljes egészében fogyasztható, a fiatal, tavasszal előtörő hajtások ugyanúgy, mint a nyáron nyíló virágok.
Szeletekre vágva, nyersen a salátába is kerülhet, de meg is főzhetjük, süthetjük. Amennyiben a kertünkből származik, akkor bátran megehetjük őket egy alapos mosás után. Azonban ne szedjünk közparkból, vagy egyéb helyekről, ahol fogalmunk sincs, hogy milyen vegyszerekkel kezelték, permetezték a növényt!
Különlegességnek tűnhet egy árnyliliom-vacsora, de Japánban nem az.
A növény (amit Urui-nak hívnak) vadon nő az erdőben, a japánok gyakran szedik és eszik, egyfajta vad, hegyi zöldségként kezelik.
A hajtásokat akkor szüretelik, amikor még fiatalok, zsengék.
Ilyenkor még a levelek nem bomlanak szét. Minél szorosabban fekszenek egymáson a levelek, annál zsengébb a hajtás. Amikor már kinyílnak, akkor is fogyasztható a növény, azonban egy kicsit keserűbb és keményebb lesz. A hajtásokat az alapjuknál kell levágni, de a gyökereket nem kell kihúzni. Amennyiben a hajtások felét a földben hagyjuk, a növény gyorsan regenerálódik és tovább virul majd.
A csemegét többféleképpen elkészíthetjük.
Bacon-be tekerve, a spárgához hasonlóan megsüthetjük, de olajon is grillezhetjük fűszerekkel, parmezánnal.
Fontos tudni, hogy az ember számára ehető árnyliliom kutyák és macskák részére mérgező! Noha a legtöbb állat tartózkodik a megrágásától, még véletlenül se adjunk neki ebből készített ételt.
Forrás: www.mnn.com