Vízhez kötődő fészkelőhelyek.

A récék nem ismeretlenek hazánkban, közel 30 fajuk él Magyarországon. Noha a vadkacsát (tőkés réce) bizonyára mindenki ismeri, ideje többet megtudni a rokonairól is. 2025-ben az Év madara 3 récefaj közül kerül majd ki.

Ezek a madarak erősen kötődnek a nyílt vízfelületű vagy ilyenekkel tarkított tavakhoz, mocsarakhoz, létüket a fészkelőhelyek csökkenése (lecsapolás, kiszáradás) veszélyezteti. A folyószabályozásokkal és csatornázással kiszárított Alföldön jelentős mértékben csökkent a vizes élőhelyek száma és kiterjedése, a meglévőket pedig fokozottan sújtják a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai. A fészkelőhelyek nem megfelelő kezelése (cserjésedés, legeltetés hiánya) tovább csökkenti az életterüket. A költéseket sok esetben meghiúsítják a fészekpredátorok (róka, borz, vaddisznó, aranysakál, varjúfélék), a vonulási útvonalakon pedig a vadászat jelent közvetlen veszélyt.

Ismerkedjünk meg a 2024. július 25. 12 óráig tartó internetes szavazás 3 jelöltjével:

Böjti réce

Eurázsiában fészkel, elsősorban az európai lomb- és elegyes erdők, továbbá az ázsiai erdőssztyepp- és sztyepprégiókban. Vonuló madárfaj, a telet Afrikában, valamint Ázsiában tölti. Fészkeléskor előnyben részesíti a síkvidéki nyílt vízfelülettel rendelkező mocsarakat és mocsárréteket, szikes tavakat, nedves réteket, a halastavi költése ritka. Vonuláskor szinte minden jelentősebb vizes élőhelyen előfordul. Előszeretettel táplálkozik sekély tocsogókon, főleg magokat, zöld növényi részeket és gerincteleneket fogyaszt.

Fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Kanalas réce

Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában honos. Vonuló madárfaj, Közép- és Nyugat-Európában, Észak-Afrikában, Dél-Ázsiában, Észak-Amerika déli területein és Közép-Amerikában telel. Fészkelés során kifejezetten keresi a sekély tavakat, szikes tavakat és réteket, mocsárréteket, elsősorban ott, ahol szigeteket is talál. Valamennyi réce közül ennek a fajnak alkalmazkodott a csőre leginkább a szűrögetéshez. Nyílt vizeken úszva táplálkozik, legtöbbször rovarokat, gyommagvakat szűr ki a vízből vagy csipeget fel a víz felszínéről.

Fokozottan védett madár, természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Nyílfarkú réce

Holarktikus elterjedésű faj, vonuló, Afrikában, Dél- és Kelet-Ázsiában, Észak-Amerika déli területein, Közép-Amerikában és Dél-Amerika északi peremén telel. Fészkelés során kötődik a szikes tavakhoz és mocsarakhoz. Vonuláskor előfordul a szikes tavakon, halastavakon, víztározókon. A vízben és a vízparton parti növényzettel, magokkal és kisebb gerinctelenekkel (rovarok, rákok, kagylók) táplálkozik.

Védett madár, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

További információ és szavazás itt: mme.hu

A kiemelt kép illusztráció.