Ha eddig úgy gondoltad, hogy a műanyag csak a környezetnek árt, akkor érdemes tovább olvasnod: egyre több kutatás bizonyítja, hogy a mikroműanyagok már nemcsak a vizeinkben és talajunkban, hanem a szervezetünkben is jelen vannak. De vajon mit jelent ez az egészségünkre nézve?

Parányi szennyezők – hogyan kerül a műanyag a tányérunkra (és a vérünkbe)?

A mikroműanyagok 5 milliméternél kisebb műanyagrészecskék, amelyek lebomló műanyagból, ruhaszálakból, kozmetikumokból vagy éppen palackokból származnak. A levegővel, vízzel, élelmiszerekkel együtt nap mint nap bevisszük őket a szervezetünkbe anélkül, hogy észrevennénk. A tengeri sótól a palackozott vízig – nincs menekvés.

Sejtkárosodás és DNS-baj – miért aggódnak a kutatók?

Bár az emberi szervezetben található mikroműanyagok hosszú távú hatásairól még viszonylag keveset tudunk, a korai kutatások nem túl biztatóak. Laboratóriumi vizsgálatok szerint a mikroműanyagok gyulladást okozhatnak, károsíthatják a sejteket, sőt akár a DNS-t is. Egy friss tanulmány például kimutatta, hogy ezek a részecskék képesek áthatolni a bélfalon, bejutni a véráramba, sőt még a placentán is átjutni – így akár a magzatot is elérhetik.

Orlando Bloom és a mikroműanyagok – amikor a hírességek is megszólalnak

Amikor Orlando Bloom bevallotta, hogy aggódik a szervezetében felhalmozódó mikroműanyagok miatt, sokan felkapták a fejüket. Ha már a hollywoodi sztároknak is ez jár a fejében, talán tényleg ideje komolyan venni a problémát. Az ilyen nyilatkozatok segítenek felhívni a figyelmet arra, hogy a műanyagszennyezés nemcsak környezetvédelmi, hanem személyes egészségügyi kérdés is.

Műanyag + szennyezőanyagok = dupla csapás?

A mikroműanyagok felületéhez könnyen tapadnak különféle szennyezőanyagok, nehézfémek vagy baktériumok. Így a szervezetbe kerülve nemcsak önmagukban lehetnek károsak, hanem “hordozóként” továbbítják ezeket a veszélyes anyagokat is. Ez pedig újabb kihívást jelent a kutatók és az orvosok számára.

Mit tehetsz, hogy kevesebb műanyag kerüljön beléd?

Bár teljesen elkerülni szinte lehetetlen, néhány dologgal csökkenthetjük a bevitt mennyiséget. Például válassz szűrt vizet, kerüld a műanyag csomagolású ételeket, és lehetőség szerint minimalizáld a műszálas ruhák használatát. Vásárláskor részesítsd előnyben az üveg, fém vagy papír csomagolásokat.

A tudomány még keresi a választ – de nem árt elővigyázatosnak lenni

A mikroműanyagok egészségre gyakorolt hatását vizsgáló kutatások még gyerekcipőben járnak, de a szakértők már most sürgetik a további vizsgálatokat. Egy biztos: a műanyaghasználat visszaszorítása nemcsak a Földnek, hanem a testünknek is jót tehet.