Ez nem festmény, ez a valóság.
Napjainkban egy fotón rózsaszínűvé változtatni a tó vizét akár számítógéppel is lehet. Léteznek azonban olyan tavak, amelyek valóban rózsaszín vizűek: a különleges jelenséget sókedvelő mikroorganizmusok okozzák. Némelyikben fürdeni is lehet, mások zárva maradnak a turisták elől.
10 ilyen tavat mutatunk be!
Koyashskoe tó, Ukrajna
A Krím-félszigeten található tó az évszaktól függően a rózsaszín vagy a vörös árnyalataiban pompázik. Általában nyáron látjuk a sötétebb, mélyebb árnyalatot, tavasszal a frissebb rózsaszínt.
Hillier-tó, Ausztrália
A légi felvételeken lenyűgözően fest a rágó-rózsaszínű tó, ahogy az eukaliptusz erdők közepén elterül. Az emberek többsége úgy véli, hogy a színt az algák és sókedvelő baktériumok kombinációja adja. Azonban némi rejtély is övezi a különös tavat. Míg más rózsaszín, sósvizű tavak némileg változtatják a színüket a napsütés, a hőmérséklet vagy az évszakok hatására, addig a Hillier színe mindig ugyanolyan. Sajnos, a turisták nem mehetnek be a tónak otthont adó kis szigetre, így csak messziről, vagy a levegőből csodálhatják azt.
Retba-tó, Szenegál
A tavacskát homokdűnék választják el az Atlanti-óceántól. A víz sókoncentrációja olyan magas, hogy időnként még a Holt-tenger sószintjét is elérni. Színét a Dunaliella salina nevű mikroalgának köszönheti. A sókitermelést végző munkások seavajjal kenik be magukat, hogy a bőrük kiszáradását megelőzzék.
Las Coloradas, Mexikó
Egy hatalmas bioszféra rezervátum közepén található rózsaszín tó színét a beta-karotint tartalmazó mikroorganizmusok okozzák. Az útikönyvek szerint ajánlatos télen vagy kora tavasszal felkeresni, amikor vándormadarak és pelikánok tömege lepi el.
Las Salinas de Torrevieja, Spanyolország
Spanyolország mediterrán tengerpartján, Valencia közelében találjuk ezt a helyet. A tenger és két sósvizű tó közé ékelődik, ami különleges mikroklímát teremt. A rózsaszín víznek jótékony egészségügyi hatást tulajdonítanak, állítólag a bőrünk szebb lesz, a tüdő állapota pedig javul, miután megmártóztunk a tavacskában.
Masazirgol, Azerbajdzsán
Nem mondható népszerű turista-helynek, noha csak néhány kilométerre van Bakutól, viszont körülményes megközelíteni. Hasonlóan a többi sósvizű tóhoz, ennek vízéből is sókitermelés folyik.
Nátron-tó, Tanzánia
A sókedvelő mikroorganizmusok által kialakított rózsaszín szín mellett ez a víz másról is híres. A tóba eső állatok ugyanis szinte mumifikálódnak a víz magas nátrium-karbonát tartalma miatt. Ez a világ leglúgosabb tava, pH értéke elérheti akár a 9-10-et is. A flamingók tömeges élnek itt, azonban a ragadozók nem tudják a vizet annak maró hatása miatt megközelíteni.
Vörös-tó, Bolívia
Ahogyan a neve is mutatja: ez a tó nem teljesen rózsaszín, gyakran hívják vörösnek, vagy vöröses–narancs színűnek is. Sókedvelő algák és baktériumok segítenek a szín előállításában, de a közeli sziklákról származó törmelékek is befolyásolják azt. A flamingók is kedvelik ezt a helyet, a veszélyeztetett rövidcsőrű flamingó mellett a chilei és az andoki flamingó is vendégeskedik a tavon.
Hutt Lagoon, Ausztrália
A kutatók vélekedése szerint ez a tó valamikor a Hutt folyó torkolatának része volt, de manapság nincs vele közvetlen összeköttetésben, a földből szivárgó sós víz, valamint az esővíz táplálja. A párolgás igen intenzív lehet a nyári forróságban, így a tó legnagyobb területet száraz, sós síksággá változik ezidőtájt. Még a legcsapadékosabb időszakban s csak 1 méter körüli a tó vízszintje. A rózsaszín szín a karotin termelő algákból származik.
Nagy-sóstó, Utah, USA
A Nagy-sóstó nem rózsaszín színéről ismert. Ugyanakkor a sóssága akár tízszerese is lehet az óceánénak, így ideális körülményeket nyújt a sókedvelő halofil mikroorganizmusoknak, akiket élénk színek jellemeznek. A tó sókoncentrációja változó, a déli területeken kevésbé magas, itt az Artemia rákfajok élnek. A nyugati részeken a magas sókoncentrációt csak kevés faj tűri, a tudósok szerint néhány faj hibernálni is képes magát sókristályos alakban.
Forrás: