A kertünkben nevelt évelők nemcsak a kert szépségét fokozzák, hanem megfelelő gondoskodással akár többször is virágba borulhatnak a nyári szezonban.

Egy kis odafigyeléssel és a megfelelő metszési technikával elérhetjük, hogy ezek a csodálatos növények hosszú hónapokon keresztül színesítsék a kertünket. Az alábbiakban olyan évelőket mutatunk be, amelyek könnyedén serkenthetők újabb virágzásra a szezon során.

1. Kokárdavirág (Gaillardia X grandiflora)

A kokárdavirág virágzása folyamatos májustól őszig, sőt akár a fagyokig, élénk színű virágai a nyár egyik legszembetűnőbb látványát nyújtják. A virágok meleg, vöröses-sárgás árnyalatai a napfényben ragyognak, és vonzzák a méheket és pillangókat a kertbe. Vágjuk vissza a szárát virágzás után, hogy újabb virágzásra ösztönözzük. Száraz, napos helyet kedvel, ahol teljes pompájában mutathatja meg magát.

2. Futórózsa (Rosa spp.)

A futórózsa virágzása májusban várható, majd körülbelül 5 hét múlva újra virágba borul, gyönyörű illatos virágokat hozva. A rózsa szirmai finomak és bársonyosak, színük és illatuk egyaránt lenyűgöző. Vágjuk vissza a szárát virágzás után a legközelebbi 5 levelű elágazódás felett, hogy serkentsük az újabb virágzást. A hibrid rózsák többsége is képes újból virágokat hozni, így akár egész nyáron gyönyörködhetünk bennük.

3. Kerti harangláb (Aquilegia spp.)

A harangláb virágzása májusban esedékes, majd körülbelül 6 hét múlva újra virágba borul, kecses, harang alakú virágaival. A harangláb különleges formájú virágai élénk színűek és különleges megjelenést kölcsönöznek a növénynek. Vágjuk vissza a szárát virágzás után, hogy újabb virágzást idézzünk elő. A második virágzás után hagyjuk a virágokat a száron, hogy magot érleljenek, így a növény természetes módon szaporodhat.

4. Kék csatavirág (Polemonium caeruleum)

Virágzása júniusban várható, majd 10 hét múlva megismétlődik, kék vagy lila virágokkal díszítve a kertet. Ezek a törékeny, csillag alakú virágok békét és nyugalmat árasztanak, színük különösen jól mutat árnyékosabb területeken is. Az első virágzást követően vágjuk vissza a növényt néhány cm-rel a föld felett, hogy újra virágzásra ösztönözzük. A második virágzás után hagyjuk a virágokat a száron, hogy magot érleljenek.

5. Nagyfészkű menyecskeszem (Coreopsis grandiflora)

Folyamatosan virágzik, májustól augusztusig, élénk sárga, napraforgószerű virágai szinte megállás nélkül bontják szirmaikat. Miután a virágok elhervadtak, vágjuk vissza a növényt az oldalsó hajtásokig, hogy újabb virágzást érjünk el. Ez a virág jól tűri a kánikulát, a szárazságot, de a nedvességet is, így igazán sokoldalú dísze lehet kertünknek.

6. Baracklevelű harangvirág (Campanula persicifolia)

Júniusban virágzik, majd 6 hét múlva újra virágot hoz, harang alakú, kék vagy fehér virágaival. Ezek a gyönyörű virágok kecsességet és eleganciát sugároznak, és különleges megjelenést kölcsönöznek a növénynek. Vágjuk le az elhervadt virágokat gyorsan, anélkül hogy a fejlődő rügyeket bántanánk, hogy a növény újra virágozzon. Forró területeken a növény legszebben félárnyékban fejlődik, ahol hosszan tartó virágzást biztosít.

7. Ligeti zsálya (Salvia nemorosa)

Folyamatosan virágzik, áprilistól szeptemberig, szinte megállás nélkül hozza dekoratív, lila virágait. Ezek a karcsú, füzéres virágok csodásan mutatnak a kertben, és illatuk mellett a pillangókat is mágnesként vonzzák. Vágjuk vissza az elszáradt virágokat az oldalsó hajtásokig, elágazódásokig, hogy újabb virágzást serkentsünk, és ezzel biztosítsuk a kert folyamatos színpompáját.

Ezekkel az évelőkkel elérhetjük, hogy a kert egész nyáron színpompás és életteli maradjon. Ne feledkezzünk meg a megfelelő gondozásról, hogy sok héten át, újra és újra örömet szerezzenek nekünk!