Napjainkban hazánk egyike Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területeinek.

A rendkívül káros és agresszív gyomnövény elnyomja a kultúrnövényeket, felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét, ezáltal jelentős terméskiesést okozhat.

A parlagfüves területek felderítésének megkezdése idén különösen indokolt, mivel a szélsőségesen meleg időjárási körülmények miatt a megszokottnál jóval korábban, már június elején lehetett virágbimbós, esetenként virágzó parlagfűvel találkozni.

Fotó: Meneerke bloem/Wikimedia Commons

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyes, homoktalajos területein a legfejlettebb parlagfüvek már virágzanak, vagyis az allergiások számára problémát okozó jelentős mennyiségű pollentermelés – a kedvező időjárás függvényében – akár már július elején elkezdődhet.

A gyom elleni védekezés és a mentesítés tehát közös ügyünk!

https://www.instagram.com/p/BWvhbyJF0tx/?tagged=parlagf%C5%B1

Július 1-jével – a parlagfű elleni védekezési kötelezettség teljesítésének határnapjával – megkezdődött a rendkívül allergén gyomnövénnyel fertőzött területek országos felderítése.

A mentesítési kötelezettség mindenkire vonatkozik: a mezőgazdasági növényekkel hasznosított külterületi szántóföldeken, rét-legelőkön, ültetvényekben, erdőtelepítésekben, az utak mentén, a belterületi kiskertekben, a közterületeken, játszótereken, parkokban és az építési területeken.

Fotó: Sue Sweeney/Wikimedia Commons

A növényvédelmi bírság mértéke a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén – a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától függően – 15.000 Ft-tól 5.000.000 Ft-ig terjedhet.

A kertekben és a belterületeken a leghatékonyabb, ugyanakkor környezetkímélő védekezési mód a gyomlálás, míg a gyepterületeken a rendszeres, alacsony tarlómagassággal elvégzett kaszálás lehet célravezető. A tartós eredmény érdekében kiemelten fontos a virágzás és a magképződés folyamatos megakadályozása.

Amennyiben parlagfüvet lát lakókörnyezetében, bejelentését megteheti a Parlagfű Bejelentő Rendszer-en, amely interneten vagy okostelefon segítségével – előzetes regisztrációt követően – bárki számára elérhető.

Forrás: portal.nebih.gov.hu