Kevesebb baleset.
Mára már sok mindenkiben tudatosult, hogy mi, emberek elfoglaljuk az állatok élőhelyét, kiszorítjuk őket a településeinkkel, útjainkkal, iparterületeinkkel.
Nagyon fontos lenne, hogy mindent megtegyünk azért, hogy az állatok és növények újra életteret találjanak a városokban, segítsük a biztonságos létezésüket.
Ismertek például az e célt szolgáló békaátjárók, de mókushídról eddig még nem hallottunk. Pedig létezik, sőt évtizedek óta segíti a kis rágcsálók életét egy amerikai nagyvárosban.
A Washington állambeli Longview városában ez sajátos szerkezet (Nutty Narrows Bridge) óvja a mókusok átkelését. Ez nem pusztán egy egyszerű kötél, amin átegyensúlyozhatnak az állatok, hanem egy komplett híd, amely szerkezetileg egy miniatűr függesztett hídnak felel meg.
A bonyolult átjárón keresztül a mókusok az utcát átszelve egy irodaépület és a városi park között mozoghatnak.
Mielőtt a híd megépült volna, szegény állatok a forgalmas úton cikáztak, hogy elérjenek az irodaházhoz, ahol a dolgozók mogyorós finomságokkal várták őket. Sajnos számos végzetes baleset történt az átkelések során, ezt látva határozta el Amos J. Peters, egy építésügyi cég tulajdonosa, hogy változtat ezen.
Két építészt kért fel, akik megtervezték a hidat, valamint egy harmadik szakembert, aki a szerkezeti kialakításért felelt. Az alumíniumból és kidobott tűzoltótömlőkből készült, 18 méter hosszú hidat 1963-ban emelték fel az út fölé, két fa közé, hatalmas avatóünnepség keretében.
A különleges hídra azonnal felfigyelt a világ, számtalan újságban, magazinban beszámoló jelent meg róla.
Az évek során többször kellett javítani és költöztetni, mivel a tartószerkezetek elöregedtek. 2010-ben újra felállításra került, nem messze az eredeti helyétől. 2014-ben pedig felkerült a történelmi helyek nemzeti regiszterébe. A jó példa nyomán később több hasonló mókushidat készítettek, jelenleg 4 van használatban Longview városában.
Forrás: www.amusingplanet.com, kiemelt kép: newsforsquirrels.blogspot.in