A Mars a Földhöz leginkább hasonlító bolygó a Naprendszerben, és már évtizedek óta foglalkoztatja a tudományt a kérdés: vajon volt-e rajta valaha folyékony víz – és ha igen, van-e még most is? Egy friss kutatás újra fellobbantotta a reményt, hogy a vörös bolygón még ma is előfordulhat folyékony víz – legalábbis a felszín alatt.

A déli pólus rejtélye

Már 2018-ban is szenzációt keltett, amikor az ESA (Európai Űrügynökség) Mars Express szondája radarjelekkel olyan visszaverődéseket észlelt a marsi Déli-sarkvidék alatt, amelyek földi analógiák alapján folyékony víz jelenlétére utaltak. Azóta azonban vita alakult ki a tudományos közösségben: lehet-e ilyen körülmények között – rendkívül alacsony hőmérsékleten – valóban folyékony víz?

Folyékony víz a Marson?

Mi az új felfedezés?

A Nature Astronomy című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a kérdéses radarjelek nem csak száraz jég vagy porrétegek eredményei. A kutatók laboratóriumi kísérletekkel és számítógépes modellezéssel igazolták, hogy hasonló radarvisszaverődéseket valóban folyékony, sós víz is okozhat – különösen akkor, ha a víz magas koncentrációban tartalmaz oldott sókat, például perklorátokat, amelyek jelentősen csökkentik a fagyáspontot.

Tényleg víz van a Mars alatt?

A válasz: még mindig nem biztos. A kutatás nem közvetlen bizonyítékot szolgáltatott, hanem valószínűséget növelt. Az új eredmények szerint a folyékony víz létezése a Déli-sark jégsapkája alatt legalábbis lehetséges – ami tudományos szempontból óriási különbség ahhoz képest, hogy “valószínűtlen”.

Ráadásul a marsi körülmények (extrém hideg, vékony légkör, alacsony nyomás) rendkívül megnehezítik a folyékony víz tartós jelenlétét a felszínen. De a mélyben, védve a sugárzástól és hőingadozástól, megfelelő sótartalommal valóban létezhet ilyen folyadék.

Miért izgalmas ez a felfedezés?

A víz a Földön az élet alapja – így a Mars esetében is kulcskérdés, hogy volt-e, van-e, vagy lehet-e rajta folyékony víz. Ha ez bebizonyosodik, az új távlatokat nyitna a marsi élet lehetősége, a geológiai folyamatok megértése és a jövőbeli emberes missziók számára is.

Ha a Marson létezik folyékony víz – akár csak időszakosan vagy mikroszkopikus tavak formájában –, az azt jelentené, hogy a bolygó geológiailag aktívabb lehet, mint eddig hittük, és nem zárhatjuk ki teljesen az élet nyomainak lehetőségét sem.

Folyékony víz a Marson?

Hogyan tovább?

A kutatók szerint a következő lépés olyan szondák vagy fúróeszközök tervezése lehet, amelyek képesek lenne közvetlenül elérni ezeket a mélyen fekvő területeket. Emellett a radarvizsgálatok finomítása és más régiók elemzése is fontos célkitűzés.

Bár még hosszú az út a biztos válaszig, a mostani eredmény újabb lendületet ad a Mars-kutatásnak – és talán egy kicsit közelebb visz minket annak megértéséhez, vajon valóban “halott” bolygó-e a Mars, vagy csak mélyen őrzi a titkait.

Forrás: Nature Astronomy (2024), radaralapú kutatás a Mars déli jégsapkája alatt