Képzelj el egy 50 méteres fát, ami úgy tornyosul az esőerdő fölé, mint egy zöld felhőkarcoló. Most képzeld el, hogy ezt a fát eddig senki sem sorolta be tudományosan. Pontosan ez történt nemrég az Amazonas mentén és Tanzániában is: új kutatások szerint egyes, eddig is ismertnek hitt óriásfák lehet, hogy teljesen új fajokhoz tartoznak.

A zöld óriások titka – Mégsem az, aminek hittük?

A Guyana-fennsík régióját vizsgáló kutatók korábban az Eschweilera coriacea nevű fafajt ismerték ezen a területen. Csakhogy a friss, 2024-es genetikai vizsgálatok alapján úgy tűnik: a legnagyobb példányok valójában nem ehhez a fajhoz tartoznak. A fák nemcsak jóval magasabbak (akár 50 méteresek is lehetnek), hanem genetikai és anatómiai jegyeikben is eltérnek az ismert fajoktól.

Eközben Tanzániában egy teljesen új, lombkoronát áttörő fát is felfedeztek: a Tessmannia princeps névre keresztelt fafaj egy keskeny hegyvidéki esőerdőben bújt meg. A kutatók úgy vélik, akár 3000 évig is élhet – ez pedig igazi matuzsálemi kort jelentene.

Új fafajt találhattak az Amazonas mentén – Fotó: Andrea Bianchi/www.sciencealert.com

Hogyan lehet elbújni 50 méter magasan? – Az észrevétlenség művészete

Bármilyen meglepő, de az esőerdők rendkívüli fajgazdagsága miatt még ekkora növények is könnyen besorolódhatnak a “már ismert” kategóriába. A fák gyakran nagyon hasonlóak, és sok esetben csak a részletes genetikai vizsgálat mutatja ki a különbségeket.

Ezért is fontos a mostani felfedezés: a kutatás vezetője, David Neill szerint az Amazonas menti óriások már korábban is ott álltak az erdő szélén – csak senki nem vette észre, hogy mások. Az újonnan vizsgált egyedek levelei, termései, sőt még a virágaik is kissé eltérnek a korábban leírt fajétól.

Veszélyben az ismeretlenek – Miért számít, hogy új fajról van szó?

A fajok pontos azonosítása kulcsfontosságú a természetvédelemben. Ha ezek az óriásfák valóban új fajhoz tartoznak, akkor jelenleg hivatalosan nem szerepelnek semmilyen védelmi listán. Ez pedig veszélyt jelenthet rájuk az erdőirtások vagy más beavatkozások miatt.

Ráadásul ezek a fák ökológiai szempontból is kulcsszereplők lehetnek: hatalmas lombkoronájuk menedéket nyújt rengeteg élőlénynek, és szénmegkötő kapacitásuk is jelentős.

Név nélkül nem élhetsz – A tudományos elismerés útján

A kutatók most részletes leírást készítenek a feltételezett új fajokról, hogy hivatalosan is elismerjék azokat a tudományos világban. Ha ez megtörténik, akkor nemcsak új fajokkal gazdagodik a Föld flórája, hanem újabb érvek is szólnak majd a trópusi esőerdők védelme mellett.

Forrás: Neill, D. A. et al. (2024). Taxonomic reassessment and molecular evidence suggest a new species of Eschweilera in the Guiana Shield. Botanical Journal of the Linnean Society. [DOI: 10.1093/botlinnean/boae012]

Fotó: Andrea Bianchi/www.sciencealert.com