Közösségi tudomány.
Bolíviai kávétermesztők kapták lencsevégre az ültetvény egy árnyas részén az amazóniai menyétet (Neogale africana) a citizen science-nek, azaz közösségi tudománynak nevezett program keretében.
Az állat diagnosztikai bélyege az éles, sötétbarna csík a torkától a hasáig. A trópusi menyétként is ismeretes húsevőről jóformán alig tudunk valami.
Ez volt az első azonosítása egy olyan fajnak, amelyet eddig csak a múzeumból ismerhettünk és tévesen.
Afrikából származóként írták le (így kerül az africana szó a latin nevébe). A trópusi, amazóniai környezetben élő faj a magas hőmérséklethez és sok csapadékhoz alkalmazkodott. Az Amazonas medencéjében észak-kelet Brazíliától Ecuadorig és dél-közép Peruban, valamint Brazília középső részén felbukkanó állat teljes elterjedési területe még nem ismert.
“Nem voltam benne biztos, hogy milyen állat, de azt tudtam, hogy nem gyakori” – nyilatkozta Eyner Quispe, aki a farmján, egy természetes forrás közelében szúrta ki az állatot.
Elmondása szerint a biodiverzitás rendkívül fontos a kávétermesztők számára is.
A férfi mindent megtett, hogy a lehető legjobb felvételt készítse az állatról, de álmában sem gondolta, hogy mindez milyen jelentős lesz Bolívia számára. Az új megfigyelés a legdélibb és legmagasabb ponton lévő (1400 méteres tengerszint feletti magasság) is egyben, noha mindössze 24-szer sikerült eddig egyáltalán regisztrálni az állat jelenlétét az idők során, kisfilmre pedig most először került.
Ahogy egyre több és több ember regisztrálja a saját megfigyelését okostelefonnal és kamerával, a kutatók egyre biztosabbak abban, hogy nem ez lesz az egyetlen tudományosan hasznos együttműködés az állampolgárokkal Bolíviában. A közösségi tudomány, azaz amikor a lakosságot is bevonják megfigyelésekbe, felmérésekbe, komoly létjogosultsággal bír.
Forrás: www.sci.news
A kiemelt kép illusztráció.