A magaságyásnak sokféle ismert előnye van, többek között rendezetten, könnyen kezelhetően és valamennyivel kevesebb kártevő jelenléte mellett termeszthetünk benne, rajta különféle ehető vagy dísznövényeket. További előnye még, ha van kutyánk, az ily módon elültetett növényeket kevésbé fogja kitaposni, rongálni vagy illemhelynek használni, mintha azok hagyományosan a talajszinten helyezkednének el.
A mostanában népszerű raklap magaságyás építésére is kiválóan alkalmas lehet. Tartós, könnyen kezelhető és viszonylag olcsón elérhető.
Amire szükség lesz:
- raklapok – a raklapok minősége és előélete tekintetében lehetnek különbségek. Fontos, hogy olyan raklapot válasszunk, amely a lehető legkevesebb káros anyagot tartalmazza vagy hordozza magán!
- fűrész
- kalapács
- feszítővas
- fúró
- csavarok és szögek
- faragasztó, kapcsok
- védőfelszerelés: kesztyű és szemüveg
Így készítsük:
1. Ahhoz, hogy később építkezzünk, előbb bontanunk kell. Vagyis a kiválasztott raklapokat elemeire, azaz lécekre szedni.
2. Méretre vágás. A deszkákat fűrész vagy ha gyorsabban szeretnénk haladni, körfűrész segítségével vágjuk megfelelő hosszúságúra!
3. Készítsünk további, kisebb léceket! Ezek fogják majd össze a deszkákat, illetve erősítik az egész magaságyást a sarkoknál és merevítik a közepén.
4. Illesszük, majd csavarozással, szögeléssel rögzítsük egymáshoz az elemeket! A sarkoknál célszerű további erősítésként faragasztót és kapcsokat is használni.
5. Gyakorlatilag a munka nagyobb részével el is készültünk. Ha a deszkáink kezeletlenek, megfelelő anyagokkal még időtállóbbá tehetjük a magaságyásunkat. Arra azonban nagyon ügyeljünk, hogy kizárólag környezetbarát lazúrt, festéket stb. használjunk saját és környezetünk egészsége megóvása érdekében!
6. Ha még rendszerezettebbé szeretnénk tenni majd a növényeinket, a magaságyás tetejére további léceket is elhelyezhetünk rácsszerűen, a képen látható módon.
Forrás és képek: www.diyshareable.com