Aki valaha is elszórt egy bolti citrom magját a cserépbe, valószínűleg már megálmodta a saját kertjében nevelt mediterrán illatú, napsárga termések tömkelegét. Aztán évek telnek el, a fa nő, bokrosodik, szúr, dacol, sőt, néha virágot is hoz… de termést? Csak a remény virágzik tovább. Vajon miért?

1. A mag nem klón – és ez baj, ha citromot akarunk

A bolti citromok hibrid szülők gyermekei: többféle citrus keverékei, amelyeket nemesítéssel hoztak létre. Ha ezeknek a magját elültetjük, akkor egy teljesen új genetikai koktélt kapunk, nem pedig az anyanövény pontos másolatát. A kis növény tehát nem lesz feltétlenül termőképes – és ha mégis, nem biztos, hogy azt a citromot adja, amit vártunk. Lehet, hogy savanyúbb, kisebb, szárazabb vagy egyszerűen csak makacsul terméketlen marad.

2. A citrusok lassan nőnek – és még lassabban érnek

A magról ültetett citromfa nem siet sehova. Akár 7–15 év is eltelhet, mire virágzásra érett lesz. Addig csak vegetál (szó szerint), díszeleg, növöget – vagy makacsul nyújtogatja a tüskés hajtásait. Ez a hosszú juvenilis (ifjúkori) szakasz természetes része a citrusfélék életének, és csak utána kapcsolnak „felnőtt üzemmódba”. Addig viszont ne is álmodjunk citromról a reggeli teához.

3. Be kell porozni – de ki segít?

Tegyük fel, hogy a fa virágzik – de ettől még nem automatikusan lesz termés. A virágokat be kell porozni. Ha nincs megfelelő rovar, szélmozgás vagy emberi segítség, a virágok szépen elhervadnak, gyümölcs nélkül. Ráadásul egyes citrusfajták nem öntermékenyek, tehát egy másik kompatibilis növény kellene a közelbe, hogy egyáltalán legyen esély.

Miért nem terem a magról ültetett citromfa?

4. A környezet sem mindegy

A citromfa érzékeny jószág. Kevés napfény, hideg huzat, nem megfelelő tápanyag – és máris leáll a fejlődés. Ha mindehhez még cserepes környezet is társul, az további stresszfaktor. A növény ilyenkor nem a termésre, hanem a túlélésre koncentrál.

5. Miért jobb az oltott citromfa?

Az oltott citromfák már egy termőképes növény hajtásából (oltóvesszőjéből) származnak, amit egy ellenálló, jól növekedő alanyra ültetnek rá. Így megtartják a kívánt fajta genetikai jellemzőit, és hamarabb virágoznak – akár már 2–3 évesen. A magról nevelt változat ehhez képest olyan, mint egy álmodozó kamasz: lehet, hogy egyszer felnő, de nem tudni, mikor és milyen lesz belőle.

Miért nem terem a magról ültetett citromfa?

Szép az álom, de inkább vásároljunk

A magról ültetett citromfa nevelése lehet izgalmas kihívás, szép kísérlet és remek beszélgetéstéma. De ha valódi, ehető, illatos citromokat szeretnénk, maradjunk a bevált oltott példányoknál. A citromos álmainkat így hamarabb kortyolhatjuk vissza – mondjuk egy jó pohár jeges limonádé formájában.