Hordható ruha élelmiszeripari hulladékból.
Állítólag a divat- és ruhaipar a második legtöbb szennyezéssel járó iparág a világon, a gáz és olajág után. A folyamat, amíg textíliát kapunk, rengeteg nyersanyagot igényel, földet, vizet, üzemanyagot. Szennyezi a környezetet is, a legtöbbször káros festékek, színezők, vegyi anyagok is felhasználásra kerülnek a ruhagyártás során.
Szerencsére, egyre többen ismerik fel ezt a problémát, sorra készülnek a szem-felnyitó cikkek, dokumentumfilmek. Egyre többet hallunk a fenntartható divatról, megjelent egy halvány reménysugár, hogy visszatérnek majd a tartós ruhák, és nem ürítjük ki minden szezonban a gardróbunkat pusztán azért, mert már nem divat a halszálkás minta vagy az okker szín.
Ideje más megoldásokat, alternatívákat keresni. Pontosan ezt teszi például a Circular Systems nevű cég, amely új anyagok, textíliák előállításával kísérletezik. Ezen próbálkozások egyike, hogy élelmiszeripari hulladékból készítenek hordható ruhákat.
Az ötlet pofonegyszerű és briliáns. Globálisan milliónyi tonna élelmiszerhulladék keletkezik, banánhéjak, ananászlevelek, összezúzott cukornád, len és kenderszárak, és a többi. Egy új technológia segítségével azonban mindez ruhaanyaggá alakulhatna.
Nézzük, milyen előnyökkel járna mindez:
1. A termelőknek nem kellene elégetniük a hulladékot és így nem szennyeznék a levegőt sem,
2. Kevesebb hulladék kerülne a hulladéklerakókba és végezné elrohadva, valamint káros gázokat kibocsájtva,
3. A szántóföldek felszabadulnának a szántóföldi növények számára, nem pedig textilnövényeket termesztenének rajtuk,
4. Kevesebb kemikáliát használnának a gyapot termesztéséhez,
5. Csökkenne a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet.
Újnak nevezzük a technológiát, pedig valahol nagyon is régi a módszer. Hiszen voltak olyan idők, amikor a ruhák többsége természetes rostokból készült (1960-ban még 97% volt ez a szám, amely napjainkra 35%-ra esett vissza).
A cég alapítója, Isaac Nichelsen szerint a hulladék-szálak a jelenlegi globális kereslet 2,5-szeresét is elbírnák. A felhasználásra pedig 3 technológiát dolgoztak ki, ezeket tesztelik, egybefésülik. Maguk a gazdák végeznék a hulladék elsődleges átalakítását, feldolgozhatóvá tételét. Gondot fordítanának a textilhulladék és a megunt, leselejtezett ruhaneműk újrahasznosítására is. A varrodában az anyagoknak nagyjából 16%-a leesik a földre, majd összesöprik, a hordott ruháknak pedig 85%-a a hulladéklerakókban végzi. Ezeket az anyagokat is szeretnék bevonni a textília előállításába.
Az eddigi eredmények biztatóak, a kutatók már áttörésről beszélnek. Remélhetőleg már nem kell sokat várni arra, hogy a pólónk címkéjén azt lássuk: „Készült: 100%-ban banánhéjból.”
https://www.instagram.com/p/BjCqTpjj7td/?taken-by=circularsystems
Forrás: www.treehugger.com