Tekeredő cseppkövek.
Az Ochtinská aragonitbarlang Szlovákia déli részén található. Egyike annak a kevés barlangnak a világon, amelyben aragonit kristályokat csodálhatunk. A csehországi, brazil, argentin, mexikói és amerikai társai közül is kiemelkedik lenyűgöző képződményeivel.
Az aragonit a kalcium-karbonát természetesen előforduló kristálya, ugyanez az anyag építi fel a kalcitot is. Amíg azonban a kalcit hatalmas tömböket hoz létre, addig az aragonit oszlopos vagy szálas formákba rendeződik.
Az Ochtinská barlangban csavart, tűszerű kristályok nőnek, amelyek úgy festenek, mint egy csomó kusza haj.
Ezek a nagyon finom szerkezetek a legenyhébb érintésre is letörhetnek. A mai napig nincs arra pontos magyarázat, hogy miként képződnek.
A heliktitnek nevezett képződmény egy kis sztalaktitból indul, ez az a cseppkő, ami a mennyezetről lóg alá. A csapadékban lévő ásványi anyagok kicsapódásával formálódik, miközben az esővíz keresztül szivárog a barlang sziklájának pórusain.
Azonban ahelyett, hogy függőlegesen nőnének, a sztalaktitok vándorolni, csavarodni, forogni kezdenek. Néha normálisan nőnek, de számos másodlagos gyökérszerű növekmény pattan ki az oldalukon.
Hogy mi okozza a sztalaktitoknál ezt a formaváltást, az nem tudni, de akadnak elméletek. Egyesek szerint a kapilláris hatás lehet felelős érte, ami a gravitáció ellenében mozgatja a vizet, de az is lehet hogy a szél fújja különböző irányokba a szálakat. Azonban ezen feltételezések mind megdőlnek egy ponton.
Az Ochtinská aragonitbarlangot véletlenül fedezték fel 1954-ben.
Miközben vasércet kerestek, a felfedezők a földbe ástak és egy barlangra bukkantak. A felfedezést megelőzően a barlangnak nem volt természetes bejárata. 1972-ben nyitották meg a nagyközönség számára, hogy megcsodálhassák a kristályok szépségét. A lenyűgöző Tejút csarnok aragonitok ágaival van tele, melyek a lámpafényben úgy ragyognak, mint égen a csillagok. Némelyik idős aragonit kristály már 138 ezer éves.
Forrás: www.amusingplanet.com