Beporzók a fejed felett.
A méhek és más beporzók pusztulással fenyegetett populációit számos módon segíthetjük, ezek közül egy a zöld, élőtetős buszmegállók létesítése. Az első ilyen megállók 2019-ben Hollandiában, Utrecht városában kezdtek terjedni, ahol több száz várakozófülkét alakítottak át növényekkel teli méhmenedékké. Az angliai Leicester hamar követte a példát, ott mára ezer fölé rúg a zöldtetős megállók száma.
A Living Roofs (Élő tetők) elnevezésű projektben épülő méhecske buszmegállókat ökológusokkal együtt a Clear Chanell tervezi. A biodiverzitást támogatandó a tetőket őshonos vadvirágok és varjúháj fajok borítják, vadszamóca, mák, árvácska kakukkfű, vad majoránna burjánzik a fejünk felett. Ezeket a fajokat kifejezetten úgy választották, hogy vonzzák a beporzókat, köztük a mezei poszméheket, földi poszméheket, nappali pávaszemeket, rókalepkéket és társaikat.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ez azonban nem minden, a megállók megkötik az esővizet, a szennyező részecskéket a levegőből, csökkentik a városok melegítő hatását és hozzájárulnak a kellemesebb klímához is. Segítenek abban, hogy a városok zöldebb és boldogabb helyek legyenek. Ezek a zöld megállók mindössze évente egyszer igényelnek némi nyírást, gazolást és trágyázást. Öntözni csak akkor kell a tetőt, ha aszály van.
Go #Utrecht! In my city, 316 bus stops now have a green roof. These roofs help to capture fine dust, storage of rainwate, provide cooling in the summertime and they contribute to the city’s biodiversity, supporting insects. Want one too? | #climateaction https://t.co/t0H2vIXPkP pic.twitter.com/BoPQOKDTE7
— Jolanda van Ginkel (@jolandavginkel) July 7, 2019
A tervezés során minden apró részletre figyelnek, a dizájntól kezdve egészen a környezetig, ahova a megálló kerül. A felhasznált anyagok 100%-ban újrahasznosíthatók vagy újrahasznosítottak. Mivel az élő tető tömege nagy, nem lehet őket egyszerűen a már meglévő megállókra felhelyezni. Éppen ezért egyelőre csak oda helyeznek új, zöldtetős megállókat, ahol a régi már megérett a cserére.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Miután Leicester-ben felállításra került az első ilyen megállók, sorban érkeztek az igények a többi városból is: Derby, Oxford, Cardiff, Sunderland és Glasgow következett. Brighton-ban például 50 ezer aláírás gyűlt össze azért, hogy hasonló méhbarát tetőket helyezzenek ki.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A vállalat célja az, hogy ne csak az Egyesült Királyságban legyenek ilyen megállók. A zöld, virágos tető hosszútávú, fenntartható megoldást kínál, amelynek pozitív hatása fantasztikus. Már Hollandiában, Dániában és Svédországban is felállításra kerültek ilyen megállók és továbbiakat terveznek 2022 végére Franciaországba és Belgiumba is. Sőt, Kanadából és Ausztráliából is érkezett már megrendelés.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Forrás: mymodernmet.com