Ha azt hiszed, a növényed csak csendben álldogál az ablakban, miközben semmit sem vesz észre a világból… nos, lehet, hogy épp most figyel Téged. A legfrissebb tudományos eredmények ugyanis azt sugallják, hogy a növények nem is annyira passzív lények, mint ahogy sokáig gondoltuk. Sőt, egyes kutatók szerint tanulnak, emlékeznek, és még kommunikálnak is egymással. De vajon tényleg intelligensek?
A növények beszélnek – csak másként
Levelek, gyökerek, illatok és hormonok – ezek a növények kommunikációs eszközei. Ha például egy dohánynövényt megtámad egy rovar, nemcsak saját maga kezd el védekezni, hanem illóanyagok kibocsátásával figyelmezteti a szomszédos növényeket is: „Vigyázz, jönnek!” Egyes fák még a gyökereiken keresztül is képesek „beszélgetni”, például megosztani egymással a tápanyagokat vagy jelezni a stresszt. Mintha egy föld alatti Wi-Fi-hálózatot használnának.
Mozogni nem luxus – csak lassú mozdulat
Oké, a növények nem mennek boltba, de nem is mozdulatlanok. A napraforgók napkövetése, a mimóza „ijedtségi reakciója” vagy a kúszónövények irányított kapaszkodása mind-mind azt bizonyítja: érzékelnek, reagálnak, sőt alkalmazkodnak. Egyesek még a fény szögét vagy a mechanikai érintést is meg tudják különböztetni. Lassúak, de céltudatosak.
Növényi IQ-teszt? – Tanulnak és emlékeznek is
A mimózával végzett kísérletek során megfigyelték, hogy a növény többszöri ártalmatlan érintés után “megtanulta”, hogy az inger nem veszélyes, és már nem zárta össze a leveleit. Ezt a viselkedést hónapokkal később is megőrizte. És itt jön a nagy kérdés: ha tanulni és emlékezni tud, akkor ez már intelligencia?
Egy friss, 2024-es tanulmány szerint igenis lehet helye annak, hogy a növények viselkedését az intelligencia tágabb fogalmán belül értelmezzük. André Kessler és Michael B. Mueller kutatásukban azt vizsgálták, hogyan alakítanak ki a növények védekezési stratégiákat a kártevők ellen – ráadásul nem véletlenszerűen, hanem a tapasztalataik alapján, adaptívan reagálva a környezetre. Olyan finoman hangolt kémiai válaszokat adnak, amelyek figyelembe veszik a múltbeli sérüléseket és a jelenlegi környezeti tényezőket is. Ez pedig kísértetiesen hasonlít arra, amit a tanulás egyik formájának nevezünk.
A tudósok sem értenek egyet – vagy épp ez a legizgalmasabb
Míg egyes kutatók szerint ezeket a reakciókat a növények intelligenciájaként kellene értelmeznünk, mások úgy gondolják, hogy ez puszta biokémiai automatizmus, evolúciós trükk. És hogy ki tudja a választ? Talán maga a fikusz – de ő nem árulja el.
A növények titokzatos élete: több mint díszlet
Legközelebb, amikor leülsz egy szobanövény mellé kávézni, jusson eszedbe: lehet, hogy épp most “tanulmányozza”, hogy viselkedsz. Nem kell attól tartani, hogy leérettségizik vagy megszavaz egy törvényt, de talán nem is olyan buták, mint hisszük. A növények világa még sok meglepetést tartogat.
Forrás: André Kessler & Michael B. Mueller: Induced resistance to herbivory and the intelligent plant. Plant Signaling & Behavior, 2024. DOI: 10.1080/15592324.2024.2345985