Meg szeretnél szabadulni felesleges kilóidtól? A nyers, feldolgozatlan élelmiszerek, köztük a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása nagyban hozzájárul ahhoz, hogy sikeresen lefogyjunk és egyúttal egészségesebbé váljunk.
A gyakran tetemes mennyiségű sót, zsírt és cukrot, valamint kalóriát tartalmazó túlfinomított, feldolgozott élelmiszerekkel szemben a zöldségek és a gyümölcsök jelentik a valódi alternatívát.
A gyümölcsök és zöldségek vitaminokat, ásványi anyagokat, továbbá élelmi rostot tartalmaznak; ezek pedig elengedhetetlenek az egészségünkhöz.
Ha fogyni szeretnénk tehát, hagyjuk el a feldolgozott élelmiszereket és iktassuk be az étrendünkbe ezeket a jótékony hatású gyümölcsöket és zöldségeket – hetente legalább néhány alkalommal.
Alma
Egy közepes méretű alma mindössze 75 kalóriát tartalmaz, mégis kiváló szolgálatot tesz éhségérzetünk csökkentése érdekében. A tartósan kalóriaszegény diétát követők gyakran fogyasztanak a gyümölcsből, hogy a szigorú diétát általa megkönnyítsék.
Egy tanulmány szerint, ha a főétkezést megelőzően 15 perccel megeszünk egy almát, a főétkezés alatti kalóriabevitelünk akár 15 százalékkal is csökkenhet. Egyetlen alma a napi ajánlott élelmi rost mennyiségének több mint 15 százalékát fedezi! Mindez fényesen bizonyítja az alma egészségünkre gyakorolt jótékony hatását.
Kelkáposzta, fodros kel, mángold, paraj
Bár a különböző leveles zöldségek mind eltérő mennyiségben tartalmaznak élelmi rostot és vitamint, tanulmányok egész sora igazolja, hogy bármelyik fogyasztása jelentős mértékben javít étrendünk minőségén: rengeteg vitaminhoz, ásványi anyaghoz és rosthoz juthatunk általuk, miközben kalóriatartalmuk csekély. Egy csészényi fodros kel például csupán 34 kalóriát tartalmaz!
Ha tehát kedveljük a levélzöldségeket, nem kell visszafognunk magunkat: fogyasszunk belőlük bőségesen! A salátaöntetekkel azonban bánjunk csínján: ha nyakon öntjük velük a nyers zöldféléket, igencsak megnöveljük a felesleges kalóriabevitelünket!
Brokkoli
A brokkolit a legegészségesebb zöldségfélék között tartjuk számon. Kalóriatartalma igen alacsony, egy csésze brokkoli körülbelül 31 kalóriát tartalmaz. Ne fogyasszuk túl sok vajjal vagy sajttal, és salátaöntetben se ússzon a nyers brokkoli, ha nem akarunk ezzel a rendkívül egészséges zöldségfélével együtt tonnaszám üres kalóriát bevinni a szervezetünkbe.
Áfonya, málna, eper és más bogyós gyümölcsök
Különböző tanulmányok kimutatták, hogy a gyümölcsök közül a bogyósok tartalmazzák a legtöbb antioxidánst. Listánkon még a korábban említett szuperegészséges fodros kelt is megelőzik. További fantasztikus tulajdonságuk, hogy bár az ízük igencsak édes, a többi gyümölcshöz képest viszonylag alacsony a glikémiás indexük. Magas a C-vitamin tartalmuk, és egyéb vitaminokat is jócskán tartalmaznak, továbbá nagy arányban tartalmaznak élelmi rostot.
Egy csésze bogyós gyümölcs kalóriatartalma jóval 100 alatt van. Egy csésze málna például 64 kalóriát, egy csésze szeder 62 kalóriát, míg egy csésze eper mindössze 48 kalóriát tartalmaz! Csak arra ügyeljünk, hogy fogyasztásukkor ne legyen a kezünk ügyében a tejszín és a cukor! (Hogy a cukros lében eltett befőtteket ne is említsük!)
Édesburgonya
A fogyókúrás élelmiszerek listáján jellemzően nem szereplő “rendes” burgonyával ellentétben az édesburgonya hihetetlenül egészséges és hasznos, ha diétára kerül a sor. Kiváló C-vitamin, B12-vitamin és D-vitamin forrás, gazdag továbbá ásványi anyagokban, vasban és magnéziumban. Vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik.
Uborka
Az uborka ideális választás a fogyókúrázók számára, mivel rendkívül alacsony kalóriatartalommal bír. Egy csészényi szeletelt uborka mindössze 16 kalóriát tartalmaz. Emellett magas a víztartalma, ami segíthet a hidratáltság fenntartásában és az éhségérzet csökkentésében is.
Görögdinnye
A görögdinnye szintén nagyszerű választás a diétázók számára. Egy csészényi görögdinnye körülbelül 46 kalóriát tartalmaz, és magas víztartalma révén hidratáló hatású. Emellett gazdag A- és C-vitaminban, amelyek hozzájárulnak az immunrendszer erősítéséhez.
Összességében a gyümölcsök és zöldségek beépítése az étrendünkbe nemcsak a súlyvesztést segíti elő, hanem hozzájárul az általános egészségi állapotunk javításához is. Az alacsony kalóriatartalmú, magas rost- és vitamintartalmú ételek fogyasztása hosszú távon fenntartható és egészséges életmódot eredményez.
Van esetleg olyan kedvenc gyümölcsöd vagy zöldséged, ami lemaradt a listánkról, pedig itt lenne a helye? Ha igen, szólj hozzá, írd meg, melyik az és miért!