Ha valaha is panaszkodtál egy keserű gyógyszerre vagy kellemetlen vizsgálatra, képzeld el, milyen lenne, ha az orvosod piócákat pakolna rád, vagy éppen egy döglött békát kötözne a köldöködre. A középkori orvoslás praktikái ma már a horror és a komédia határán billegnek – nem csoda, hogy a TikTokon is hódítanak, méghozzá szarkasztikus humorral tálalva.
Döglött békát a köldökre! – A középkor kreatív, de borzalmas gyógymódjai
A középkori gyógyítás alapja az a hiedelem volt, hogy a testünkben négy nedv – a vér, a nyál, a sárga és fekete epe – egyensúlya határozza meg az egészséget. Ha valami fájt vagy gyengének érezted magad, biztos voltál benne, hogy valamelyik testnedv “túlcsordult” vagy épp hiányzik. Ennek orvoslására jöttek a vérontások, piócák, hashajtók és hánytatók.
@krisztinatth823Ekcéma kezelés 2. alkalom.♬ Merengő – László Evelin
És persze ott voltak a különös praktikák: például ha fájt a hasad, egy kibelezett békát kellett a köldöködre helyezni. A béka állítólag “magába szívta” a fájdalmat – na meg egy adag fertőzést is, hiszen a döglött állat rohadása közben biztosan nem steril környezetet biztosított.
Másik elterjedt módszer volt a galambhasználat: például tüdőgyulladásra élő galambot helyeztek a beteg mellkasára, abban bízva, hogy az állat “elszívja” a betegséget. Nem meglepő módon, több galambra volt szükség, ha az első elpusztult – állítólag a betegség súlyosságát is az állatok pusztulási sorrendje jelezte.
Koponyafúrás, mint fejfájás-csillapító? – A középkor sebészete sem volt kíméletes
A trepanáció, vagyis a koponyafúrás gyakori módszer volt különböző panaszokra, a fejfájástól a “démoni megszállottságig”. Fém eszközökkel vágtak lyukat a koponyába, abban bízva, hogy így eltávozik a baj forrása – például a rossz szellemek. Hogy közben sokan belehaltak a beavatkozásba? Mellékes.
TikTok dokik a középkorból – Miért nevetünk most ezen mégis?
A TikTok felhasználók most újraértelmezik ezt a sötét múltat: ál-orvosi köpenyben, halálosan komoly arccal mutatják be a középkori módszereket. Egy videóban például a készítő “tanácsot ad”, hogyan lehet piócával kezelni a szorongást, vagy miként ragasszunk békát a hasunkra menstruációs görcs esetén. A komikum abból fakad, hogy az abszurditás ma már teljesen nyilvánvaló – de 600 évvel ezelőtt ez volt a tudomány.
Miért volt mindez halálosan komoly annak idején?
A középkori orvosok komoly, gyakran évtizedes vagy évszázados tekintélyekre hivatkoztak, mint Hippokratész vagy Galénosz, akiknek elméletei több ezer évig meghatározták a gyógyítást. Bár logikus magyarázatuk nem volt a baktériumokra vagy vírusokra, a korabeli tudomány mégis rendszert próbált vinni a betegségek világába – még ha ez ma már megmosolyogtató is.
Bár ma már szerencsére nem kell piócákhoz, galambokhoz vagy koponyafúráshoz folyamodnunk, ez a TikTok-jelenség emlékeztet rá, mennyit fejlődött az orvostudomány – és hogy sosem szabad mindent kérdés nélkül elfogadni. Ki tudja, száz év múlva vajon a mi mostani kezeléseink melyikét találják majd ennyire nevetségesnek?
Fontos megjegyezni: Ezek a módszerek kizárólag történelmi érdekességek, és semmiképpen sem alkalmasak vagy biztonságosak bármilyen betegség kezelésére. Senkinek nem javasolt kipróbálni otthon!