Mesebeli helyre csöppentek azok, akik először merészkedtek a föld alá.1991-ben egy egyszerű gazdálkodó egy korábban feltáratlan barlang bejáratára lelt a vietnami Phon Nha-Ke Bang Nemzeti Park területén. A barlang szájánál állva hömpölygő víz szörnyű zúgását hallotta, és ez elrettentette attól, hogy beljebb merészkedjen. A helyiek a barlangot a Son Doong névre keresztelték, de soha egyikük sem vállalkozott arra, hogy kiderítse, mit is rejt a mélye.
Csak 2009-ben került rá sor, hogy brit kutatók egy csoportja, Howard Limbert vezetésével ismét rátalált a barlangra. A sziklaüregben egyre beljebb haladva egy csodás új világ tárult a szemük elé. Egyenesen úgy érezték, mint egy másik univerzumba csöppentek volna az 5 kilométer hosszú és 150 méter széles járatban. Bejárva és feltérképezve a barlang minden zugát kétséget kizáróan megállapíthatták, hogy a Son Doong a maga nemében Földünk máig megismert legnagyobb barlangja.
Lássuk mindezt néhány csodás fotón megörökítve is:
A különleges hely saját, csak rá jellemző flórával, faunával és tavakkal rendelkezik.
Aki szeretne a barlangba bejutni, annak 80 métert kell kötélen aláereszkednie.
A barlang többek között egy viszonylag gyors sodrású folyót rejt.
Itt is, ott is homokos parttal szegélyezett apró, smaragdzöld tavak.
A barlang igen gazdag ősi fosszíliákban és cseppkövekben.
Rekord méretű – mintegy 70 méter magas – cseppkőoszlopok.
A barlang szájánál három méter vastag törzsű fákból álló sűrű dzsungel nőtt. A barlang különböző állatoknak, köztük majmoknak, szarvascsőrű madaraknak és denevéreknek ad otthont.
A barlang saját mikroklímával rendelkezik: a közte és a külvilág közötti nagy hőmérsékletkülönbség hatására különleges felhők alakulnak ki felette.