Ki gondolná, hogy a növények képesek „sikoltozni” a stressztől? Egy új kutatás szerint a növények valóban hangokat bocsátanak ki, amikor stressz éri őket, például ha kiszáradnak vagy megsérülnek. Ezek a hangok azonban számunkra hallhatatlanok, hiszen az emberi hallás számára túl magas frekvenciájúak. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár ezek a hangok valóban léteznek, a növényeknek nincs idegrendszerük, ezért nem “éreznek fájdalmat” a szó hagyományos értelmében.
Titokzatos hangok: hogyan fedezték fel a növények sikolyait?
A Tel Aviv-i Egyetem kutatócsoportja Lilach Hadany vezetésével végzett kísérleteket paradicsom- és dohánynövényekkel, hogy megfigyeljék reakcióikat különféle stresszhatásokra, mint például szárazságra vagy fizikai sérülésre. Ultrahangos mikrofonokat használtak, amelyek képesek voltak rögzíteni a növények által kibocsátott magas frekvenciájú hangokat.
Az eredmények szerint a növények valóban „kiáltanak”, méghozzá kifejezetten stresszes állapotban, amikor vizük elfogy vagy ha sérülés éri őket. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a stressz mértéke befolyásolja a kiadott hangok intenzitását és gyakoriságát.
Segélykiáltás vagy figyelmeztetés?
A kutatás egyik legérdekesebb aspektusa, hogy bár még nem bizonyították teljesen, de a tudósok szerint ezek a hangok akár kommunikációs célokat is szolgálhatnak. Elképzelhető, hogy más növények vagy akár állatok is érzékelhetik ezeket az ultrahangos jeleket, így a növények közvetve jelezhetik környezetüknek, hogy stressz éri őket, és segítséget „kérhetnek”, például több víz formájában.
Hogyan hallhatjuk meg a láthatatlan sikolyokat?
Az emberi fül számára ezek a hangok nem érzékelhetők, mivel ultrahang-tartományban vannak, hasonlóan a denevérek által használt hanghullámokhoz. Az ultrahangos mikrofonok azonban képesek felfogni ezeket, és speciális eszközökkel hallhatóvá tehetők az ember számára is, ami segíthet a mezőgazdasági termelőknek vagy kertészeknek abban, hogy időben felismerjék a növények szükségleteit.
Miért fontos a növények „sikoltozásának” megértése?
Ez a felfedezés komoly előrelépést jelent a növénybiológia területén, hiszen új dimenziót nyit a növényi kommunikáció és stresszreakciók megértésében. A mezőgazdaságban akár olyan technológiák is születhetnek a jövőben, amelyek segítségével korábban és pontosabban azonosíthatók a növényeket érő stresszhatások, ezzel javítva a termelés hatékonyságát és fenntarthatóságát.
Növényi kommunikáció: mit rejt még a természet?
A növények „sikolya” eddig ismeretlen világot tár fel számunkra, amelyben a növények érzékelik, reagálnak és kommunikálnak a környezettel. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a növények kommunikációja eltér az állati vagy emberi kommunikációtól, hiszen nincs idegrendszerük, amely feldolgozná ezeket az ingereket. Bár még sok a megválaszolatlan kérdés, az már most látszik, hogy ezek a felfedezések nemcsak izgalmasak, hanem komoly gyakorlati jelentőséggel is bírhatnak.
Eredeti kutatás: Itzhak Khait, Ohad Lewin-Epstein, Raz Sharon, Kfir Boonman-Berson, Yossi Yovel, Lilach Hadany. Plants emit informative airborne sounds under stress. Cell, 2023; DOI: 10.1016/j.cell.2023.03.009