Fazonra nyírt ciprusbokrok.
Tulcán egy nem túl nagy város 60 000 lakossal, épp Ecuador és Kolumbia határán. Az arra vetődők számára nem kínál sok látnivalót ez a nyüzsgő település, egyet kivéve. Különös módon a temető az hely, amit érdemes felkeresni. Noha a világ leglátogatottabb temetői a híres halottak miatt ismertek, a tulcáni sírkert különleges, formára nyírt ciprusbokrai miatt kihagyhatatlan.
A temetőt 1932-ben nyitották meg, hogy kiváltsa a Santiago dombon álló régit, amely az 1923-as földrengésben komolyan megrongálódott. A várostól északra fekvő területnek a legfontosabb jellemzője, hogy a talaja meszes, amely elősegíti a ciprusfélék növekedését.
José María Franco Guerrero, aki a gondozásért felelős vezető volt, kezdett neki a talajban rejlő lehetőségek kihasználásának ciprusok ültetésével, amelyek mára már a temető felét elfoglalták. Ő volt az is, aki nyírni kezdte a bokrokat különböző alakokra, ezeket a Kolumbusz előtti ősi kultúrák és az arab totemek inspirálták. Megjelentek mitológiai figurák, állatok, és geometriai alakzatok is. Összesen több, mint 300 alak „lakik” ma már a temetőben.
A munka elismeréseként 1984-ben a temető az állam kulturális örökségének részévé vált, nemzeti értékként tartják számon.
José María Franco Guerrero 1985-ben halt meg, végső nyughelye az általa alkotott különleges bokrok mellett található. Sírfelirata mosolyra késztet: „Tulcán-ban olyan szép a temető, hogy szinte meghalni hívogat!” Öt fia folytatja a munkáját, az egyedi ciprusbokrok most is ott zöldellenek a sírkertben, amelynek neve 2005 óta José María Azael Franco nevét viseli.
Forrás: www.amusingplanet.com