Ott vagyunk már?
Ausztrália egyik legjellegzetesebb nemzeti ikonja egy hatalmas homokkő szikla formáció: az Uluru, más néven Ayer’s Rock. Az Alice Springs várostól kb. 450 km-re található hegyet minden évben több mint negyedmillió turista keresi fel.
A odavezető hosszú autózás egy bizonyos pontján a horizonton egy hatalmas sziklás hegy profilja tűnik fel és az izgatottság vesz erőt az utazón, aki úgy véli, hogy az Ulurut pillantotta meg. Valójában egy teljesen másik hegyet lát, a kevésbé ismert Mount Connert.
Utóbbit a helyiek csak “Fooluru”-nak (vagy “Fuluru”-nak, szójáték a bolond és Uluru szavakkal) hívják, mert bolondját járatja az utazókkal.
A Mount Conner 100 km-re fekszik a híres látnivalótól. Miként az Uluru, szintén klasszikus példája a “sziget-hegynek”, amely a körülvevő, puha kőzetrétegek eróziójával keletkezett, köszönhetően a kemény konglomerátumokból és kvarcitból álló védőrétegnek.
A szikla 1873-ban a dél-ausztrál politikus, M. L. Conner után kapta nevét. Az abo bennszülöttek azonban Attila és Artilla néven ismerik: a rettenthetetlen jégember, a hideg idő teremtőjének otthonaként tisztelik.
Míg az Uluru lekerekített, addig a Mount Connernek lapos a teteje, alakja patkó.
300 méter magas, alig alacsonyabb mint a 348 méteres Uluru, a felső 90 méteres rész függőleges sziklákkal teli, míg az alsó kétharmada a sivatag felé lejt. A két hegy alakja annyira jellegzetesen különbözik egymástól, hogy az a csoda, hogy bárki képes őket összekeverni.
Az ok, amiért a Mount Conner a legtöbb turista leírásban nem szerepel az az, hogy privát területen fekszik, csak távolból csodálhatjuk. Az Uluru körüli terület nagy része a nemzeti parkhoz tartozik, a Mount Conner viszont a Severin család tulajdona 1956 óta. Ha közelebbről szemügyre vennénk a hegyet, egy vezetett túrára kell beneveznünk.
Forrás: www.amusingplanet.com