Nincs különbség.
A MeliBio méze friss, finom, aromagazdag. Első hallásra ebben semmi különös nincs, csakhogy ez a méz nem a méhek szorgalmát dicséri, ugyanis nélkülük készült egy laboratóriumban.
A MeliBio alapítói a vadméhek miatt érzett aggodalmuk nyomán indították a startupjukat. A Kaliforniában, San Francisco öbölvidékén működő cégnek az élővilág védelme jelentette a motivációt.
Azt már egy ideje tudjuk, hogy a vadméhek állománya is drámaian csökken, az élőhelyeik megszűnésének és az intenzív mezőgazdasági termelésnek ’hála’.
A méhek azonban elengedhetetlen részei a beporzásnak, nélkülük számos gyümölcs, zöldség termesztése kerül veszélybe. Néhány biotechnológiai cég ezért már mesterséges beporzók előállítására törekszik.
A MeliBio azon dolgozik, hogy a természetet a tudománnyal pótolják, épp az előbbi megvédése érdekében. Éppen ezért egy olyan méz kifejlesztése volt a céljuk, amely a vadméheket kihagyva a rendszerből, azok életét segíti.
A szintetikus biológiai módszerekkel előállított termék tartalmazza a mézben tipikusan megtalálható összetevőket. Még azoknak a virágoknak a zamatát is, amelyeket a beporzók felkeresnek, így a méz íze nagyon hasonlít a valódi méz ízére. Egy vakteszt során a résztvevők nem is tudták megkülönböztetni az eredeti méztől. Ugyanis mindkettő ugyanolyan textúrával, ízzel, konzisztenciával rendelkezett.
Állítólag sorra jelentkeznek a cégek, hogy amint piacra kerül a méz, ezt fogják használni. Az biztos, hogy egyre növekszik az érdeklődés a vegán, környezetet is védő termékek iránt.
#Synbio enabling the production of the world’s most popular sweetener- honey. ? @MeliBioInc, @cdoering
MeliBio makes honey without bees | Food Dive https://t.co/lKFBo0oEuy
— Twist Bioscience (@TwistBioscience) November 9, 2020
Forrás: www.goodnet.org
A kiemelt kép illusztráció.