Természeti értékek.
St. Kilda egy aprócska szigetcsoport Skóciában, az északnyugati partoknál, még a Hebridákon is túl. 4 szigetből áll, a legnagyobb közülük a Hirta, amely az Egyesült Királyság legmagasabb szikláit rejti. A másik 3 földdarabon: a Dùnon, Soay-n és Boreray-n csupán legeltetés és vízi madarak vadászata folyik.
Hirta legalább 4000 éven át lakott volt, azonban 1930 óta már nem él senki sem a szigeten.
Az utolsó lakó, aki a tradicionális skót partvidéki települést elhagyta, a saját akaratából távozott. Napjainkban már csak az egykori városka romjait találjuk meg.
Valamikor azonban virágzó közösség élt itt, a lakók pedig a szigetek és a szárazföld között kis hajókkal közlekedtek.
A 20. század elején azonban az lakosok felhagytak a tradicionális életmódjukkal és különböző okok miatt a szárazföldre vagy más országokba költöztek. Az I. világháborúban sok fiatal férfi életét vesztette, ami kihatott a mindennapokra és a gazdasági életre is. A háborút követő betegségek tovább tizedelték a lakosságot.
Az utolsó 36 szigetlakót saját kérésükre evakuálták a szárazföldre 1930-ban annak érdekében, hogy jobb egészségügyi ellátáshoz és életkörülményekhez jussanak. Az utolsó hivatalos lakó, aki 8 éves volt a költözésnél, 2016-ban hunyt el. A szigetek az UNESCO Világörökségének részét képezik, dupla védelem alatt állnak, kulturális és ökológiai értékeik miatt.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Különféle madártelepek fészkelnek a föld darabokon és itt él a Soay-i juh is, amely a legritkább juhfajta az Egyesült Királyságban.
Forrás: themindcircle.com