Nemrég áttekintettük, melyek a manapság divatos kandalló-trendek a nagyvilágban. De mit tegyen, aki a panellakásába szeretne ilyet? Mutatjuk a megoldást!
A tűz fénye minden helyiségben meghitt hangulatot teremt – de van, ahol nem egyszerű megvalósítani. Ha történetesen panelházban lakunk, vagy épp kis alapterületű hálószobánkat tennénk romantikusabbá a tűz fényével, fatüzeléses kandallóról csak álmodozhatunk. A táncoló lángok keltette kellemes hangulatról ennek ellenére nem kell lemondanunk!
Látványkandallóktól a valódi fűtőberendezésekig
Az úgynevezett látványkandallók olyan „kandallónak látszó tárgyak”, amelyek üzemeltetéséhez nem szükséges kémény. Többségük a tűz látványát szimulálja valamilyen módon, így hőt nem ad le. Egyesekben megvilágított, forgó henger vetíti a lángokhoz hasonló fényét a hátfalra, másoknál színes szalagokat lebegtet egy apró ventilátor. Ezek azonban csak távolról tűnnek valódi tűznek.
Az elektromos kandallóból viszont létezik olyan megoldás, ami megszólalásig hasonlít az igazi lángokra. Ezekbe akár a kezünket is beledughatjuk, hiszen valójában egy ultrahangos párásító berendezés, néhány élethű fahasáb és halogén lámpák jól átgondolt társításáról van szó.
Fotó: Best Designs for Home
Aki melegre is vágyik, olyan típust is választhat, amelyben a látványkandallót elektromos fűtőrendszerrel kötötték össze. A tűz látványát viszont a legnagyobb hőségben is élvezhetjük, ugyanis a fényjáték és a hozzá kapcsolódó fűtőrendszer nem csak együtt, hanem külön is üzemeltethető.
Fotó: fortikur.comÍ/Pinterest
Biokandallók néhány tízezerért
Akkor is van megoldás, ha nem csak a valóságra nagyon hasonlító, hanem valódi tüzet szeretnénk látni, de kéményt nem tudunk hozzá biztosítani. A bioetanollal működő, nyitott tűzterű látványkandallók működtetéséhez nincs szükség kéményre, sem szakhatósági engedélyre. A bioetanol égése során ugyanis nem keletkezik sem füst, sem egyéb káros anyag. Ezek az eszközök tehát nagyjából akkora veszélyt jelentenek, mint néhány gyertya meggyújtása. De micsoda különbség van a látványban!
Fotó: Minimalist/Living Room
A falra szerelhető, besüllyeszthető, vagy a legújabb trendeknek megfelelően tábortüzet idéző, a szoba közepére elhelyezett biokandallók akár a megszólalásig hasonlíthatnak a hagyományos, fatüzelésű testvéreikre, viszont tiszták és könnyen szabályozhatóak. Mindemellett nem elhanyagolható körülmény, hogy az elektromos látványkandallókhoz hasonlóan a biokandallók is elérhetőek akár már néhány tízezer forintért. Fűtési teljesítményük jelentősnek tekinthető, nagyjából 1-5 kW között mozog, kémény hiányában pedig a hő teljes mértékben hasznosul.
Fotó: cdn.trendir.com
Ha minden kötél szakad…
Ha a látvány és a kandallópárkány jelentette végtelen dekorációs lehetőség a legfontosabb tényező, akkor akár egy hagyományos kandallókeretet is elhelyezhetünk a lakásban anélkül, hogy tüzet gyújtanánk benne. Néhány nagyobb gyertya csoportba rendezve hasonlóan hangulatossá teszi a teret, de használhatunk LED-es fényfüzért is.
Fotó: DigsDigs
Ha teljesen lemondunk a tűzről, a kandalló belső tere egymásra halmozott, dekoratív könyvek, magazinok, vagy éppen a hátsó falnak támasztott képek remek helye lehet. A tűz látványáért pedig bekapcsolhatjuk a huszonnégy órában kandallót sugárzó csatornára a televíziót – a ropogással együtt remekül vissza fogja adni a meghitt hangulatot.
Fotó: Ab Chao
Fotó: Best of Interiors
Forrás: újHÁZ Centrum